• 09 مرداد 1400
  • 12:25

تشکیل کمیته گردشگری خلاق در سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان، در راستای برنامه‌ریزی برای توسعه گردشگری خلاق با توجه به ظرفیت‌های کمتر شناخته شده گیلان، کمیته گردشگری خلاق در این اداره ‌کل تشکیل شد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان با اشاره به وجود مزیت‌های گوناگون استان در حوزه صنایع‌دستی و میراث فرهنگی، توجه به موضوع گردشگری خلاق را در توسعه گردشگری و پویایی اقتصاد استان ضروری دانست و افزود: غیر وابسته بودن این نوع از گردشگری به فصل باعث می‌شود، فعالیت‌های مرتبط با گردشگری در طول سال به خوبی توزیع شود و رونق گردشگری تنها معطوف به چند‌ماه در سال نباشد.
حلاج‌پور گفت: با تقویت داشته‌ها در حوزه میراث، صنایع دستی و گردشگری، همچنین استفاده بهینه از زیرساخت‌های موجود می‌توانیم برای این نوع گردشگری نیز جذابیت ایجاد کنیم.
او با تشریح پژوهش و برنامه ریزی به عنوان گام اول در توسعه گردشگری خلاق در گیلان تصریح کرد: این برنامه‌ریزی، تعریف فعالیت‌ها و مسیرهای گردشگری خلاق در پنج محور چای، برنج، ابریشم، مرکبات و بادام‌زمینی انجام خواهد شد.
فرزاد رشیدی معاون صنایع دستی با اشاره به طیف وسیعی از موضوعات و فعالیت‌ها در  گردشگری خلاق گفت: گردشگری خلاق طیف وسیعی از فعالیت‌ها از آموزش صنایع‌دستی محلی تا خوراک‌شناسی، کشاورزی و حتی فناوری‌های نوین را در بر می گیرد. 
رشیدی ادامه داد: پژوه‌هش ها و تجارب خوبی در خصوص موضوع گردشگری خلاق در استان انجام شده است که تشکیل این کمیته می‌تواند در تجمیع و توسعه این فعالیت‌ها موثر باشد.
حمیدرضا آذرپور، معاون گردشگری نیز با تاکید بر بازتعریف موضوع گردشگری در گیلان و توجه به رویکردهای جدید گفت:امروزه علاوه بر گردشگران که علاقه زیادی  برای حضور در برنامه‌های گردشگری خلاق و تجربه‌های نو دارند، هنرمندان و جوامع محلی نیز از این موضوع استقبال می‌کنند.
گفتنی‌ست شهر رشت در سال ۹۴ از سوی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی یونسکو با حدود ۲۲۰ خوراکی محلی به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی انتخاب و در فهرست شبکه شهر‌های خلاق یونسکو ثبت شد و روستای قاسم آباد رودسر با محوریت چادرشب‌ بافی در شورای جهانی صنایع دستی نیز در سال ۹۸ به ثبت جهانی رسید که فرصت خوبی برای توسعه فرصت‌های جهانی برای سایر شهرها و روستاها و توسعه گردشگری خلاق در استان گیلان است.

به این خبر امتیاز دهید :

آخرین اخبار