روابط عمومی | نوشته شده در روز دوشنبه , 03 تیر 1398 ساعت 12:22 یعنی تقریبا 2 ساعت پیش ,تعداد بازدید 0

یک پناهگاه با معماری دستکند در سیاهکل کشف شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان، یک پناهگاه با معماری دستکند در سیاهکل کشف شد. امیر انتخابی با اعلام این مطلب عنوان کرد : با توجه درخواست اهالی محترم یکی از روستاهای ییلاقی شهرستان سیاهکل مبنی بر احتمال وجود یک پناهگاه یا غار در بافت تاریخی روستا و پیگیری موضوع توسط استانداری محترم گیلان، بازدید های اولیه از محل مورد نظر انجام شد و با توجه به شواهد موجود، مقرر گردید مجوز های لازم از پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی برای گمانه زنی و بازگشایی فضای مورد نظر اقدام گردد. در این راستا پس از اخذ مجوز های لازم، تیمی از کارشناسان معاونت میراث فرهنگی به سرپرستی آقای شهرام رامین به محل مورد نظر اعزام شده که پس از کاوشِ یک گمانه و بازگشایی دهانه موجود با بقایای معماری یک پناهگاه دستکندِ ارزشمند مواجه شدند. مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان افزود: این پناهگاه دستکند که در دل یک تپه طبیعی و در ملک شخصی یکی از اهالی روستا قرار دارد دارای مساحت تقریبی 390 مترمربع و طول تقریبی 98 متر می باشد و ارتفاع آن در بخش های مختلف ، متنوع بوده و از حدود یک متر در محدوده ورودی تا حدود 4 متر در بخش های میانی متغیر است. معماری فضای مکشوفه کاملاً دستکند بوده و از هیچ گونه مصالحی برای ایجاد فضا در ساخت آن استفاده نشده است و به نظر می رسد از آن به عنوان پناهگاه و مأمنی در مواقع اضطراری و خطر استفاده می شده است. به گفته امیرانتخابی این دومین معماری دستکند است که از سال گذشته تاکنون در مناطق ییلاقی شهرستان سیاهکل، کشف شده است. امیرانتخابی درخصوص قدمت این پناهگاه ادامه داد : شواهد اولیه و سطحی متعلق به دوره ایلخانی و تیموری در داخل پناهگاه، کشف گردید، اما تعیین قدمت دقیق تر، نیازمندِ اجرای کاوش های باستان شناسی در این محدوده می باشد. با توجه به اهمیت و ارزش اثر فوق مقرر گردیده، در ابتدا نسبت به تهیه اضطراری پرونده و ثبت اثر در فهرست آثار ملی کشور اقدام گردد و به موازات آن نیز، پیگیریِ اخذ اعتبار و مجوز های لازم برای آغاز کاوش های باستان شناسی انجام شود. دورنمای اجرای طرح نیز، آماده سازی اثر برای بازدید گردشگران، با محوریت تمهیدات حفاظتی و تلاش برای توسعه پایدار گردشگری در روستای مذکور خواهد بود.

ادامه مطلب چاپ خبر اشتراک گذاری

روابط عمومی | نوشته شده در روز یکشنبه , 02 تیر 1398 ساعت 20:06 یعنی تقریبا 18 ساعت پیش ,تعداد بازدید 0

اعطای 19 مورد گواهی کیفیت صنایع دستی فقط در سه ماهه اول سال در گیلان

به گزارش مرکز روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان از دریافت 19 مورد گواهی کیفیت صنایع دستی در سال 98 خبر داد. شهرود امیر انتخابی تصریح کرد: «در سال 97 طبق سهمیه استان گیلان، پرونده ها برای گواهی کیفیت کارگاه های صنایع دستی به سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال شد که پس از داوري پرونده ها،پرونده 18 گارگاه از استان گيلان گواهی کیفیت کارگاهی دریافت کردند.» مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان افزود: «گواهی کیفیت در رشته های البسه محلی، معرق، سفال سنتی،منبت، سازهای سنتی، تذهیب، چادر شب، چرم دستی و گره چینی با سازمان مرکزی ارسال و تاکنون 19 گواهی کیفیت کارگاهی دریافت شده است.» امیر انتخابی بیان کرد: «برای سال 98 هم پرونده های گارگاهی و انفرادی برای دریافت گواهی کیفیت در 6 ماه دوم و طبق سهمیه از سوی سازمان مرکزی ارسال خواهد شد .

ادامه مطلب چاپ خبر اشتراک گذاری

روابط عمومی | نوشته شده در روز پنجشنبه , 30 خرداد 1398 ساعت 21:09 یعنی تقریبا 3 روز قبل ,تعداد بازدید 0

فاز اول مجتمع تفریحی پذیرایی پدر در رشت افتتاح شد.

فاز اول مجتمع تفریحی پذیرایی پدر در رشت افتتاح شد. به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان ،فاز اول مجتمع تفریحی پذیرایی پدر در رشت افتتاح شد. رضا حسن پور با اعلام این خبر گفت : مجتمع تفریحی پذیرایی پدر در عرصه ای به مساحت ۴۵۰ مترمربع با زیربنای ۸۵۹ متر مربع و سرمایه گذاری ۸۰ میلیار ریال و تسهیلات ۱۵ میلیارد ریال زمینه اشتغال ۱۶ نفر را ایجاد کرده است. سرپرست معاونت سرمایه گذاری اداره کل افزود: فاز اول این مجتمع با کاربری تفریحی ( قصر بازی ) امروز با حضور اقای دکتر جعفرزاده نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی، معاونین اداره کل و مسئولین شهرستانی در سنگر افتتاح شد. با توجه به نبود هیچگونه فضای تفریحی مناسب در سنگر این پروژه تاثیر بسیار مثبتی در توسعه گردشگری و رونق کسب کار در منطقه سنگر میگردد. شایان ذکر است فاز دوم طرح شامل رستوران ، کافی شاپ و فست فود در دست تکمیل بوده که انشالله بعد از اتمام کل طرح به اشتغال زایی حداقل ۳۰ نفر منجر میگردد .

ادامه مطلب چاپ خبر اشتراک گذاری

روابط عمومی | نوشته شده در روز چهارشنبه , 29 خرداد 1398 ساعت 11:02 یعنی تقریبا 5 روز قبل ,تعداد بازدید 0

عملیات اجرایی مرمت بنای تاریخی فلاطوری(اداره نوغان لاهیجان) بزودی آغاز می شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان، عملیات اجرایی مرمت بنای تاریخی فلاطوری(اداره نوغان لاهیجان) بزودی آغاز می شود. شهرود امیر انتخابی با اعلام این خبر گفت : در راستای تفاهم نامه منعقده فی مابین اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان ، استانداری گیلان، سازمان جهاد کشاورزی استان، شهرداری لاهیجان و انجمن حمایت از میراث فرهنگی طبیعی گیلان در خصوص بهره برداری از این بنای تاریخی جهت ایجاد مرکز تفریحی و گردشگری بنای تاریخی فلاطوری(اداره نوغان لاهیجان) در اواخر سال ۱۳۹۷ توسط انجمن میراث فرهنگی و طبیعی گیلان شناسایی وبه اداره کل میراث فرهنگی معرفی و پس از تشکیل پرونده در زمستان سال ۹۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید . مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود : طی جلسات متعددی که فی مابین امضا کنندگان تفاهم نامه انجام شد در این راستا جهت مرمت بنا مبلغ هفتصد میلیون تومان بصورت اوراق و نقد جهت مرمت این بنا اختصاص داده شد. شرح عملیات پروژه آماده و پیمانکار پروژه مشخص و بزودی با مشارکت شهرداری لاهیجان عملیات اجرایی این پروژه با نظارت کامل دفتر فنی معاونت میراث فرهنگی آغاز خواهد شد . وی همچنین اعلام کرد : موقعیت کارخانه قدیمی ابریشم لاهیجان به نحوی است که چند اثر تاریخی دیگر در اطراف آن واقع شده، احیای این کارخانه می‌تواند مجموعه گردشگری منطقه را تکمیل کرده و زمینه‌ای را ایجاد کند تا گردشگران بدون اتلاف وقت از آثار تاریخی دیگر مانند پل خشتی لاهیجان، تپه باستانی پنج پیران، حمام گلشن، مسجد جامع لاهیجان و دیگر آثار باستانی نیز بازدید کنند.

ادامه مطلب چاپ خبر اشتراک گذاری

روابط عمومی | نوشته شده در روز یکشنبه , 26 خرداد 1398 ساعت 12:33 یعنی تقریبا 1 هفته قبل ,تعداد بازدید 1

رویشگاه سوسن چلچراغ در محدوده منظر فرهنگی ماسوله کشف شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان در محدوده منظر فرهنگی ماسوله رویشگاه سوسن چلچراغ کشف شد. مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان با اعلام این خبر گفت: نگاه و رویکرد ثبت جهانی ماسوله پس از بازدید کارشناسان ثبت جهانی سازمان مرکزی و آگاهی از ظرفیت های غنی تاریخی و طبیعی، منظر فرهنگی این شهر کهن، نظر کارشناسان به ثبت منظر فرهنگی ماسوله با مساحت حدود 12000 هکتار از پهنه طبیعی و تاریخی پیرامون این شهر تاریخی تغییر یافت . این در حالیست که پیشتر نظر بر ثبت جهانی محدوده 10 هکتاری بافت تاریخی شهر ماسوله بود. شهرود امیر انتخابی بیان کرد: این تغییر دیدگاه، علیرغم ارتقاء کمیت و کیفیت ابعاد ثبت جهانی ماسوله در زمینه های مختلف موجب شد که مستند سازی و انجام مطالعات منظر فرهنگی با این مساحت قابل توجه نیز بر آیتم های مطالعاتی قبلی اضافه شود. لذا در این راستا تمرکز این اداره کل و پایگاه میراث فرهنگی ماسوله بر تکمیل مطالعات منظر فرهنگی ماسوله، معطوف شده است. امیر انتخابی ادامه داد: خوشبختانه پژوهش ها و مطالعات انجام شده منجر به شناسایی و مستند سازی آثار ارزشمند باستان شناسی و طبیعی شاخص در پهنه مذکور، گردیده است و اکنون آخرین یافته ارزشمند طبیعی در منظر فرهنگی ماسوله ، رویشگاه گیاه نادر سوسن چلچراغ می باشد. وی ضمن اعلام این خبر ادامه داد:این رویشگاه نادر در خرداد سال جاری توسط همکاران پایگاه ماسوله و با همیاری شهروندان ماسوله ای علاقه مند به حفاظت از آثار طبیعی و تاریخی پیرامون این شهر تاریخی ، محقق گردید. مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان در خصوص رویشگاه این گونه گیاه نادر افزود: این گونه گیاهی ارزشمند که در دنیا ، صرفاً در بخش های محدودی از کشور ما و کشور آذربایجان یافت شده است، می تواند علاوه بر تاکید مضاعف بر غنی بودن منظر فرهنگی ماسوله به لحاظ تاریخی و طبیعی، موجب ایجاد یک قطب گردشگری طبیعی شاخص در استان و نیز در تکمیل پرونده ثبت جهانی شهر گامی موثر باشد. وی ادامه داد: با توجه به قرارگیری رویشگاه یافت شده ، در محدوده یکی از ارزشمند ترین محوطه های باستانی -تاریخی ییلاقات ماسوله ، این اداره کل در نظر دارد پس از تهیه پرونده و ثبت این اثر طبیعی در فهرست آثار ملی کشور، با هماهنگی سایر ارگان های ذیربط از جمله اداره کل محترم محیط زیست استان نسبت به تعریف یک منطقه حفاظت شده ویژه با محوریت این رویشگاه و منطقه باستانی پیرامون آن اقدام نماید.

ادامه مطلب چاپ خبر اشتراک گذاری

پیوند های اصلی