روابط عمومی | نوشته شده در روز پنجشنبه , 05 اردیبهشت 1398 ساعت 21:39 یعنی تقریبا 19 ساعت پیش

تبدیل تالاب انزلی به پروژه ملی گردشگری

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان ، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان از اجرای سه طرح ملی مرتبط با گردشگری در این استان خبر داد. مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان گفت: امیدواریم تالاب بین المللی انزلی به زودی به مقصد اصلی برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شود. وی از اجرای سه طرح ملی مرتبط با گردشگری در این استان خبر داد و اذعان داشت: امیدواریم تالاب بین المللی انزلی به زودی به مقصد اصلی برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شود. وی در ادامه اظهار داشت: تالاب بین المللی انزلی یکی از مهمترین جاذبه های طبیعی و گردشگری استان گیلان محسوب می شود که حفاظت و احیای آن به ویژه در سال های اخیر همواره مورد توجه بوده است. شهرود امیر انتخابی افزود: هم اکنون مطالعات جامع به منظور تبدیل این تالاب بین المللی به یک پروژه ملی گردشگری در دستور کار قرار گرفته است، با تبدیل تالاب بین المللی انزلی به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های اکوتوریسمی کشور علاوه بر جذب گردشگران داخلی شاهد جذب گردشگران خارجی و تولید ثروت ملی از طریق این تالاب خواهیم بود. وی در ادامه ایجاد واگن های وی آی پی در خط ریلی قزوین – رشت را یکی دیگر از پروژهای ملی گردشگری عنوان کرد که در استان گیلان در حال پیگیری است. و افزود: متولی اصلی این پروژه استانداری است که قرار است با خرید واگن های وی آی پی، شرایط سفر لوکس گردشگری به سواحل استان گیلان را از طریق خط ریلی فراهم کند. همچنین بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته قصد داریم این خط ریلی گردشگری را بعد از رشت به آستارا و سپس به سمت باکو هدایت کنیم تا شاهد راه اندازی خط توریستی ریلی بین المللی در استان گیلان باشیم. امیر انتخابی خاطر نشان کرد: پروژه تبدیل سدهای خاکی استان گیلان که کشاورزان از گذشته های دور برای ذخیره آب از آنها استفاده می کردند به مکان های گردشگری، از دیگر پروژه های مهم گردشگری استان است که اجرایی شدن آن در سطح ملی در حال پیگیری است. به گفته امیر انتخابی هر چند جامعه محلی با این امر تا حدود زیادی مخالفت دارد اما در نهایت راه اندازی پروژه های گردشگری به نفع آنها تمام خواهد شد. امیر انتخابی در تشریح این موضوع افزود: در این سدهای خاکی می توان انواع ورزش های آبی را راه اندازی و به گردشگران ورودی خدمات رسانی متفاوتی ارائه داد که در نهایت رضایت گردشگران و جامعه محلی را به دنبال خواهد داشت. وی یکی دیگر از برنامه های این اداره کل را توسعه توریسم فرهنگی با تاکید بر بازدید گردشگران از جاذبه های تاریخی و مذهبی استان عنوان کرد و بیان داشت: امیدواریم بتوانیم با انجام برنامه ریزی مناسب در جذب گردشگر، این بخش از توریسم استان را بیش از پیش فعال کنیم. امیر انتخابی توسعه توریسم سلامت و جذب گردشگران کشورهای همسایه برای استفاده از تجهیزات پزشکی گیلان را از دیگر برنامه های در نظر گرفته شده این استان برای توسعه گردشگری استان گیلان عنوان کرد.

ادامه مطلب چاپ خبر

روابط عمومی | نوشته شده در روز چهارشنبه , 04 اردیبهشت 1398 ساعت 22:33 یعنی تقریبا 1 روز قبل

اولین نشست استانی نقش هنرهای سنتی و جذابیت های آن در توسعه بوم گردی در فومن برگزار شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان، اولین نشست استانی نقش هنرهای سنتی و جذابیت های آن در توسعه بوم گردی در فومن برگزار شد. پژوهشگاه هنرهای سنتی و صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سعی دارد تا در سلسله نشست های تخصصی همایش ملی هنرهای سنتی و صنایع دستی در بوم گردی به لزوم رعایت موضوعاتی نظیر بهره گیری از هنرهای سنتی در معماری اقامتگاه های بوم گردی بپردازد و در همین راستا اولین نشست استانی نقش هنرهای سنتی و جذابیت های آن در توسعه بوم گردی به میزبانی فومن برگزار شد. نقش هنرهای سنتی و جذابیت های آن در توسعه بوم گردی موضوعاتی بود که توسط سخنرانان مراسم به آن پرداخته شد. در این نشست عبدالمجید شریف زاده مدیر پژوهشکده هنرهای سنتی به نقش هنرهای سنتی و صنایع دستی در حفظ اصالت اشاره کرد و گفت : هنرهای سنتی دارای سابقه فرهنگی است و وقتی از هنرهای سنتی صحبت می کنیم این رشته های صنایع دستی ، شامل موسیقی ،نمایش آیینی ، هنرهای معماری ،عروسک ، ادبیات و شهر و داستان و اساطیر و دیگر حوزه های هنرهای سنتی را شامل می شود.و لزوم رعایت موضوعاتی از این نظیر و بهره گیری از هنرهای سنتی در معماری اقامتگاه های بوم گردی به توسعه پایدار می انجامد. این نشست روز چهارشنبه 4 اردیبهشت 98 از ساعت 9 تا 13 با حضور مدیران و مسئولان و فعالان عرصه گردشگری و صنایع دستی برگزار شد.

ادامه مطلب چاپ خبر

روابط عمومی | نوشته شده در روز سه شنبه , 03 اردیبهشت 1398 ساعت 08:43 یعنی تقریبا 3 روز قبل

کارگاه آموزشی آشنایی با مبانی هنرهای سنتی در گیلان برگزار می شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان ، کارگاه آموزشی آشنایی با مبانی هنرهای سنتی برگزار می شود. فرزاد رشیدی ضمن اعلام این خبر گفت : در این کارگاه آموزشی یکروزه علاقه مندان با اصول و مبانی هنرهای سنتی استان آشنا می شوند. سرپرست معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی افزود: علاقه مندان می توانند جهت ثبت نام در کارگاه آموزشی با شماره 013-33618466 معاونت صنایع دستی این اداره کل تماس حاصل نمایند. شایان ذکر است که کارگاه آموزشی یاد شده روز پنج شنبه مورخ 05/02/98 در محل مرکز آموزش ، پژوهش و توسعه آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی واقع در رشت ، میدان نیروی دریایی برگزار خواهد شد. این کارگاه آموزشی از ساعت 9 صبح آغاز و تا 13 عصر ادامه خواهد داشت.

ادامه مطلب چاپ خبر

روابط عمومی | نوشته شده در روز دوشنبه , 02 اردیبهشت 1398 ساعت 12:33 یعنی تقریبا 4 روز قبل

مراتب ثبت سه اثر فرهنگی تاریخی به استاندار گیلان ابلاغ شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ، مراتب ثبت سه اثر فرهنگی تاریخی به استاندار گیلان ابلاغ شد. در متن یکی از نامه های علی اصغر مونسان خطاب به مصطفی سالاری استاندار گیلان آمده است : در اجرای بند (ج) ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیرمنقول فرهنگی تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست‌های ذی‌ربط، مراتب ثبت اثر فرهنگی تاریخی "خانه دیوان بیگی" واقع در استان گیلان، شهرستان رشت، محله ساغریسازان، بادی اله ، که پس از طی تشریفات قانونی لازم به شماره ۳۲172 مورخ 02/10/1397 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، ابلاغ می‌شود. اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت این سازمان است و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده، جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت وبازسازی اثر صرفا با تایید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.خواهشمند است دستور فرمایید مراتب جهت اطلاع و اجرا به مقامات و مسئولان ذی ربط در استان ابلاغ شود و از نتیجه این سازمان را مطلع فرمایید. همچنین در نامه‌هایی جداگانه مراتب ثبت خانه نبی زاده به شماره ۳۲480 در تاریخ 26/01/98 و امامزاده عین علی ماسوله به شماره ۳۲479 در تاریخ 24/01/98 ، از سوی معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به استاندار گیلان ابلاغ شد.

ادامه مطلب چاپ خبر

روابط عمومی | نوشته شده در روز یکشنبه , 01 اردیبهشت 1398 ساعت 12:03 یعنی تقریبا 5 روز قبل

پیام تبریک به مناسبت نیمه شعبان

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان پیام تبریکی به مناسبت فرا رسیدن نیمه شعبان صادر شده است. متن پیام به شرح ذیل می باشد: اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر و اجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه نیمه شعبان ولادت سراسر نور و پاکی، حضرت مهدی موعود(عج) و نقطه عطف اعیاد شعبانیه و پیام آور ظهور حضرت مهر و دوستی و نوید ‌بخش روزی که جز حق و عدالت رواج نخواهد داشت، روزی که با طلوع خود گرمابخش جهان و امید مستضعفان خواهد بود، تحقق این امید و آرزو، تلاشی عظیم و مجاهدتی سترگ می‌طلبد تا همه‌ی زمینه‌ها فراهم آید و موانع برچیده شود. مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان میلاد حضرت حجت ابن الحسن العسکری؛ مهدی موعود(عج) را به همه منتظران حضرتش تبریک و تهنیت عرض می نماید.

ادامه مطلب چاپ خبر

پیوند های اصلی