روابط عمومی | نوشته شده در روز یکشنبه , 25 آذر 1397 ساعت 08:39 یعنی تقریبا 18 ساعت پیش

دستگیری عوامل حفاری غیر مجاز در شهرستان رودسر

7 نفر از عوامل حفاری غیر مجاز اشیاء عتیقه درشهرستان رودسر دستگیر شدند . روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان ازدستگیری 7 نفر حفاری غیر مجاز برای تحصیل اشیاء عتیقه در شهرستان رودسر خبر داد . در این خبر آمده است : بنا به گزارش های محلی مبنی بر حفاری غیر مجاز 7 نفر به قصد تحصیل اشیاء عتیقه دربخش اشکورات شهرستان رودسر ،نیروهای پایگاه حفاظتی با هماهنگی حوزه انتظامی این شهرستان به محل اعزام شدند و پس از رویت این افراد و تعقیب و گریز توانستند این افراد را دستگیر کنند. خاطر نشان میگردد پرونده این افراد برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضایی شهرستان رودسر ارجاع شده است.

ادامه مطلب چاپ خبر

روابط عمومی | نوشته شده در روز یکشنبه , 25 آذر 1397 ساعت 08:36 یعنی تقریبا 18 ساعت پیش

دستگیری عوامل حفاری غیر مجاز در شهرستان املش

4 نفر از عوامل حفاری غیر مجاز اشیاء عتیقه درشهرستان املش دستگیر شدند . روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان ازدستگیری 4 نفر حفاری غیر مجاز برای تحصیل اشیاء عتیقه در شهرستان املش خبر داد . در این خبر آمده است : بنا به گزارش های محلی مبنی بر حفاری غیر مجاز 4 نفر به قصد تحصیل اشیاء عتیقه دربخش پایگاه حفاظتی کجید شهرستان املش ،نیروهای پایگاه حفاظتی با هماهنگی حوزه انتظامی این شهرستان به محل اعزام شدند و پس از رویت این افراد و تعقیب و گریز توانستند این افراد را دستگیر کنند. خاطر نشان میگردد پرونده این افراد برای سیر مراحل قانونی به مرجع قضایی شهرستان املش ارجاع شده است.

ادامه مطلب چاپ خبر

روابط عمومی | نوشته شده در روز شنبه , 24 آذر 1397 ساعت 09:39 یعنی تقریبا 1 روز قبل

مدیرکل میراث فرهنگی ؛ارتقای سطح کیفی خدمات در شب یلدا

آیین شب چله ، میراث معنوی در طی قرون و اعصار بوده است . به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان شهرود امیرانتخابی از تشدید نظارتها در شب یلدا خبر داد و گفت ؛ آیین شب چله به عنوان یک رخداد فرهنگی میتواند در کنار سایر رسوم گیلانیان در جذب گردشگر تاثیر داشته باشد . شهرود امیرانتخابی ادامه داد ؛ در گیلان از سالیان گذشته جشن هایی مرسوم بوده که در فرهنگ ، اندیشه و چگونگی معیشت گیل زنان و گیل مردان ریشه داشته و میتوان آن را نمادی از تمدن و باورهای مردمی دانست. وی گفت ؛ شب یلدا همچون سایر آیینها ، سنتی زیباست که نمادی از پیوند با مظاهر قدرت پروردگار در طبیعت را به نمایش گذاشته است. دکتر امیرانتخابی شب یلدا را فرصتی مناسب در تحکیم روابط خانوادگی ، دوستی و شهروندی دانست و ادامه داد مراسم شب چله ، میراث معنوی در طی قرون و اعصار بوده و حفظ آن اصالتی باورنکردنی از منابع پایدار جاذبه های استان را به ارمغان می آورد. مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از تشدید نظارتها و بازدیدها در این شب گفت و تاکید کرد ؛ کلیه مراکز گردشگری تحت نظارت این اداره کل میبایست جهت معرفی پکیج های پذیرایی و برنامه ها و اخذ مصوب نرخنامه مربوط به این شب اقدام نموده تا بر اساس آن ارائه خدمات نمایند. مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان با اعلام شماره تماس ۳۳۶۱۸۴۶۵-۰۱۳ جهت ارتباط شهروندان با ستاد خدمات گردشگری به منظور هرگونه راهنمایی ، پیشنهاد ، انتقاد و حتی شکایت از سطح خدمات رسانی تصریح نمود نظارتها و بازدیدها در صورت لزوم مشترکاً با سایر دستگاه های مرتبط انجام گرفته و در صورت مشاهده هر گونه تخلف برخورد قانونی اعمال خواهد شد. شایان ذکر است شب یلدا یا چله شب در گیلان آغاز پرشگون شب نشینی هاي پرشور و همدلانه ي مردم در طول زمستان بود که تا نزدیکی روزهاي نوروزي ادامه می یافت. شاهنامه خوانی ، فال هندوانه ، خوردن هفت نوع میوه ي پاییزي و زمستانی، از رسوم قدیمی چله شب است که هنوز مردم به آن باور دارند.برترین میوه ها،به، سیب،گلابی محلی (خوج) و ازگیل در آب نگه داشته شده است. تنقلات این جشن ،انواع مرکبات و آجیل که در خانه برشته کرده بودند. تخم انواع صیفی را در تابستان جمع و خشک کرده ، برنج و گندم بو داده ي مخلوط با کشمش شاهانی بود.انواع شیرینی هاي خانگی ویژه ي شب چره هاي خانگی زمستانی، دوشاب برنج،حلواي کنجدي و کاکا( نوعی کیک خانگی محلی که با آرد، شکر، مغز گردو در تابه پخته می شد) را شامل بود.

ادامه مطلب چاپ خبر

روابط عمومی | نوشته شده در روز پنجشنبه , 22 آذر 1397 ساعت 11:22 یعنی تقریبا 3 روز قبل

علت آتش سوزی ساختمان گوهرتاج خانم مورد پیگرد قانونی قرار میگیرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان در پی خبر آتش سوزی بنای ثبتی گوهرتاج خانم ، معاون میراث فرهنگی گیلان توضیحاتی را به شرح ذیل ارائه نمود. ساختمان تاریخی منسوب به گوهرتاج خانم که با شماره ۹۹۲۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است ، شب گذشته دچار طعمه حریق شد که با همت آتش نشانان ، یگان حفاظت اداره کل و عوامل شهرستانی مهار گردید. ولی جهانی گفت : آتش سوزی باعث شد تا قسمتهایی از بنا از جمله سقف تخریب گردید و با توجه به قدمت بنا ، مرمت اضطراری آن در دستور کار اداره کل قرار گرفته است. معاون میراث فرهنگی استان با اشاره به مطالب فوق افزود: در فاز اول مرمت این بنا با اختصاص یک میلیارد ریال از محل اعتبارات اضطراری و پس از بررسی علت حادثه و سیر مراحل قانونی اقدام خواهد شد. وی اذعان نمود :علت آتش سوزی میبایست از طریق مراجع مورد بررسی کارشناسی اعلام تا بر اساس مستندات مورد پیگرد قضایی صورت بگیرد. شایان ذکر است در املش ۱۴۵ اثر تاریخی در فهرست آثار ملی و ۲۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده وجود دارد.

ادامه مطلب چاپ خبر

روابط عمومی | نوشته شده در روز چهارشنبه , 21 آذر 1397 ساعت 10:08 یعنی تقریبا 4 روز قبل

از فرصت جهانی فضای مجازی، میتوان در رونق گردشگری گیلان استفاده نمود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان نشست بررسی موضوعات گردشگری شهرستان ماسال با حضور شهرود امیرانتخابی مدیرکل میراث فرهنگی گیلان ، محمدجواد عامر فرماندار و مسئولین شهرستان ماسال در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد . شهرود امیرانتخابی مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان در این نشست گفت :هر گونه تلاش در صنعت گردشگری و اثرات آن بر سایر حوزه ها ، تاثیر بسزایی در ارزآوری دارد از این رو استفاده از ظرفیتهای موجود شهرستان در تقویت بخش گردشگری به عنوان یک اصل یاد میشود . مدیرکل میراث فرهنگی گیلان ادامه داد ؛ بارور نمودن استعدادهای ذاتی مناطق روستایی ، رونق اقتصادی منطقه را بالا برده و این موضوع جذب گردشگر را بدنبال خواهد داشت. امیر انتخابی هویت بخشی به محصولات صنایع دستی را شرط تولید ثروت در این صنعت و ایجاد اشتغال پایدار دانست و تصریح کرد تمامی فعالیتهای مرتبط با گردشگری نیازمند پیوست فرهنگی است. دکتر امیر انتخابی ضمن تاکید بر ایجاد بازارچه های صنایع دستی و کمک در احیاء رشته های منسوخ شده اذعان نمود ؛ با نگاهی فرابخشی به موضوع گردشگری و تدوین برنامه های اصولی شاهد بالندگی مناطق کمتر توسعه یافته روستایی خواهیم بود . متولی امر گردشگری در گیلان عزم ملی درتسهیل امر سرمایه گذاری، معرفی فرصتها و ظرفیتهای استان در ورود گردشگران خارجی را مهمتر از ایجاد زیرساخت گردشگری دانست و تاکید کرد کمک در تامین اعتبار مرمت آثار تاریخی از محل اعتبارات شهرستانی ، استفاده صحیح از فضای مجازی در معرفی پتانسیلها و قابلیتهای استان در ورود گردشگران خارجی نقش مهمی ایفاد میکنند . شهرود امیرانتخابی وجود بناها و اماکن تاریخی شهرستان را به عنوان فرصت و ثروت معرفی کرد و گفت به ابنیه تاریخی به مثابه بخش کلنگی و ویران نگاه نکنیم . دکتر امیرانتخابی در بخش دیگری از سخنان خود به آموزش و حساسیتهای جوامع محلی اشاره نمود و تاکید کرد سرمایه گذاران بخش گردشگری از توانمندی نیروهای محلی در ایجاد کسب و کارهای جدید و رونق صنایع دستی استفاده نمایند. وی وجود دفاتر خدمات مسافرتی گردشگری و ایجاد فضای رقابتی را فرصتی مناسب در امر سرمایه گذاری دانست و بیان داشت انتظار میرود که دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری در راستای ترویج گردشگری و معرفی فرهنگ و ظرفیتهای طبیعی ، تاریخی اقدام موثری داشته باشند.. در پایان این نشست مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ضمن رونمایی از گواهی ثبت مجموعه عروسک های ماسال به نام های چیتن و چیمن از زحمات سرکار خانم پریسا قاسمی تقدیر و تلاش در زمینه معرفی فلسفه وجودیی عروسک های سنتی و بومی تاکید کرد.

ادامه مطلب چاپ خبر

پیوند های اصلی