FA | EN | RSS

دوشنبه, 29 مرداد 1397

خانه بلژیکی شهرستان آستارا ثبت ملی شد

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان خبر داد: ساختمان گمرگ آستارا معروف به خانه بلژیکی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ولی جهانی در تشریح این مطلب با بیان اینکه خانه بلژیکی به شماره ۳۱۸۹۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، اظهار داشت: بنای گمرک آستارا در سال ۱۲۷۵ شمسی توسط میبدوژ رئیس وقت گمرک آستارا بنا شد که بعدها بعنوان محل پذیرایی میهمانان ویژه گمرک مورد استفاده می گرفت.

وی ادامه داد: اداره گمرک در دوره قاجاریه به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد و زیر نظر نمایندگان و مستشاران بلژیکی و اتریشی اداره می شد که در دوره های دیگر، بناهای دیگری برای اسکان و امور اداری به آن الحاق شد.

جهانی با اشاره به این مطلب که در دوران مشروطیت فعالیت مستشاران بلژیکی سلب و به اداره گمرک آستارا تحویل داده شد ،بیان داشت:بنای یادشده محل اسکان مدیران گمرک در طول خدمتشان بوده است.

وی؛جنس بنا را از چوب و داخل را از گچ خواند و تصریح نمود: سبک بنا متعلق به معماری اروپای شرقی است که با تلفیق معماری بومی بویژه اجرای سربندی همراه بوده و دارای دو طبقه جمعاً به متراژ ۸۵۰ متر مربع است که در سال ۹۵ با تخصیص اعتبار از سوی گمرک کشور، برای مرمت سقف و ایستایی بنا اقدامات شایانی انجام گرفت.

به گفته جهانی، بناهای تاریخی آستارا نظیر ساختمان چوبی گمرک، شناسنامه تاریخی این شهرستان هستند و باید به اهمیت آنها بیش از این توجه و برای مرمت کامل آن، اعتبار دیگری تامین شود.

با ایجاد موزه گمرک در مرز آستارا، اسناد تاریخی، وسایل، ابزار و مدارک مربوط به سابقه فعالیت گمرک این شهرستان به عنوان سند و هویت تجارت بین الملل استان گیلان و ایران در این نقطه از کشور نگهداری و به یکی دیگر از جاذبه های گردشگری آستارا و گیلان افزوده خواهد شد.