FA | EN | RSS

دوشنبه, 29 مرداد 1397

موفقیت گیلان در توسعه طرح های سرمایه گذاری و گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان:در سال های اخیر تلاش های خوبی در استان گیلان برای جذب سرمایه گذار و رفع موانع سرمایه گذاری صورت گرفته که نتایج مثبتی را به دنبال داشته است.

کل به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان؛صبح امروز رضا علیزاده و معاونین ایشان در راستای تحقق اهداف و ابعاد تفاهم نامه همكاري سازمان مرکزی و وزارت كشور که با هدف تبادل نظر و تشریک مساعی به منظور برنامه ریزی، راهبری و نظارت بر مجموعه‌ی اقدامات مشترک دو دستگاه به امضاء رسید، با معاون عمرانی استانداری گیلان دیدار و گفتگو نمود.

در این دیدار رضا علیزاده با اشاره به اینکه ارتقای شاخص‌های حوزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شهرها و روستاها از اهداف این تفاهم نامه است، اظهار داشت:تقويت نقش و جايگاه مديريت شهري و روستايي در توسعه پايدارگردشگري،مدیریت بافت‌های تاریخی و ‌فرهنگي،ترويج و توسعه صنايع دستي و هنرهاي سنتي و احيای بافت‌ها و عناصر ارزشمند تاريخي از مهمترین کارآمدهای اجرای بندهای تفاهم نامه مذکور است.

وی بر لزوم استفاده از منابع و ظرفيت‌هاي موجود دو دستگاه براي تحقق اهداف موردنظر تاکید کرد و افزود:ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه گردشگری روستایی با رویکرد حفظ سيما و منظر روستاها، توجه به معماري بومي و ايراني- اسلامي و همچنین ایجاد زمینه‌های توسعه گردشگری دریایی و مدیریت طرح‌های سالم سازی دریا در مناطق ساحلی باید با هم افزایی و تعامل صورت پذیرد.

این مسئول همکاری در زمینه جذب سرمایه‌گذاران متقاضی ایجاد توسعه طرح‌های گردشگری، صنایع‌دستی و هنرهای سنتی را مورد بحث قرار داد و اذعان داشت: در سال های اخیر تلاش های خوبی در استان گیلان برای جذب سرمایه گذار و رفع موانع سرمایه گذاری صورت گرفته که نتایج مثبتی را به دنبال داشته است.

علیزاده در خصوص ممنوعیت ارائه صنایع‌ دستی خارجی در اماکن فرهنگی و تاریخی در جهت حمایت از تولید و فروش محصولات صنایع‌دستی داخلی  بعنوان یکی از بندهای تفاهم نامه سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری با وزارت کشور اشاره کرد و بیان داشت: ادارات و نهادهای استان می توانند با اهدای تولیدات صنایع دستی در مراسم ها و جشن ها از این هنر سنتی حمایت نمایند.

وی در پایان با اشاره به توانمندی های بالقوه گیلان و پتانسیل بالای آن در رونق گردشگری ، بر ضرورت همدلی و هم اندیشی در راستای تحقق توسعه پایدار و ابعاد اجرای تفاهم نامه مذکور تاکید کرد.

پشتیبانی از بخش خصوصی برای راه اندازی صنایع کوچک و بزرگ امری ضروری است.

وی با اشاره به اینکه امروزه اشتغال از بزرگترین معضلات جامعه بویژه در بین نسل جوان محسوب می شود، تصریح کرد:رونق صنعت گردشگری بسیاری از جوانان گیلانی را از کنج خانه ها بیرون آورده و روانه بازار کار می کند.

این مسئول؛ گردشگری را صنعتی بسیار درآمدزا در بسیاری از کشورها معرفی کرد و افزود:منطقه نمونه گردشگری نباید به یک نامگذاری محدود شود بلکه باید توان جذب گردشگر را نیز داشته باشد.

رحیم شوقی مدیرکل دفتر فنی استانداری گیلان نیز در ادامه ضمن تاکید بر حمایت همه جانبه از سرمایه گذاران بیان داشت:حمایت و و پشتیبانی از بخش خصوصی برای راه اندازی صنایع کوچک و بزرگ امری ضروری است.

وی با اشاره به اینکه امروزه اشتغال از بزرگترین معضلات جامعه بویژه در بین نسل جوان محسوب میشود، تصریح کرد: رونق صنعت گردشگری بسیاری از جوانان گیلانی را از کنج خانه ها بیرون آورده و روانه بازار کار می کند.

این مسئول گردشگری را صنعتی بسیار درآمدزا در بسیاری از کشورها معرفی کرد و افزود: منطقه نمونه گردشگری نباید به یک نامگذاری محدود شود بلکه باید توان جذب گردشگر را نیز داشته باشد