FA | EN | RSS

دوشنبه, 29 مرداد 1397

داوري مهر اصالت صنايع دستي استان گیلان

داوري مهر اصالت صنايع دستي استان گیلان با حضور مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري گیلان؛صبح امروز با حضور هیئت داوری،ناظر سازمان مرکزی و جمعی از كارشناسان برجسته حوزه صنايع دستي و هنرهاي سنتي داوري مهر اصالت صنايع دستي این استان برگزار شد.

رضا علیزاده مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري گیلان در حاشیه برگزاری نشست  داوری مذکور با اشاره به اینکه مُهر اصالت یونسکو از سوی دفاتر منطقه‌ای یونسکو به تولیدات صنایع دستی اصیل و با کیفیت هنرمندان و صنعتگران تعلق می‌گیرد اظهار داشت:تولیداتی که موفق به دریافت مهر اصالت می شوند بعنوان تولیدات برجسته فرهنگی و ملی باید دارای خلاقیت،قابلیت بازیافت،قابلیت عرضه در بازارهای بین‌المللی،قیمت مناسب،رعایت حقوق انسانی،عدالت‌محوری و استاندارد مکان تولید،برتری و مزیت بر اساس معیارهای تکنیکی و مواد به‌کار رفته،کیفیت،کاربرد در زندگی روزمره و نوآوری‌ در محصول باشند.

وی اذعان نمود:نشان مرغوبيت صنايع دستی(مهر اصالت)در واقع همچون یک"برند"می تواند زمینه معرفی هنرمند،اثر و کشور را در نقاط مختلف جهان فراهم سازد و به بازاریابی و فروش محصول نیز تاثیر بسزایی بگذارد.

علیزاده دریافت نشان مرغوبیت کالا را راهکاری مناسب برای احیاء صنایع دستی و نیز معرفی آن در بازارهای داخلی و جهانی خواند که در تامین حقوق هنرمندان هم نقش موثری دارد.

این مسئول تصریح کرد:امروز اتكاء به درآمدهای ناشی از نفت و ساير فرآورده‌های آن پاسخگوی نیاز کشور نیست؛لذا با توجه به محدودیت این منابع ارزشمند باید با تکیه بر پتانسیل های طبیعی و خودکفایی فردی نسبت به رفع محرومیت ها همت نمود.

وی صنايع دستی را هنری ريشه در فرهنگ و تمدن ملت ها خواند و افزود:جلوه هنر و عناصر زیبایی شناسی موجود درتولیدات سنتی در صورت ساماندهی و تقويت می تواند جایگزین خوبی برای درآمد حاصل از صادرات نفت باشد.

مدير كل ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري گیلان توجه به نشان های ملی و بین المللی را گام ارزشمندی در مسیر کیفی سازی تولیدات صنایع دستی،معرفی در گستره داخلی و جهانی و ایجاد اشتغال و اقتصاد پایدار قلمداد کرد و افزود:با حمایت مسئولان و تلاش مضاعف هنرمندان می توان از ظرفیت ارزشمند صنایع دستی برای شکوفایی اقتصاد و هنر این مرز و بوم استفاده بهینه ای نمود.