FA | EN | RSS

جمعه, 29 تیر 1397

تاکید استاندار گیلان بر متناسب سازی یادمان شهدای گمنام با فرهنگ بومی استان

استاندار گیلان با تاکید بر استفاده از طرح‌های ساده و ماندگار در ساخت یادمان شهدای گمنام،گفت:توجه شود تا این یادمان‌ها  با فرهنگ بومی مناطق استان ساخته شوند.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان؛دکتر محمدعلی نجفی در نشست شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان که در استانداری گیلان برگزار شد با اشاره به فرآیند آماده سازی زمین پارک موزه دفاع مقدس گیلان به محدودیت‌های تهیه زمین در استان اشاره کرد و گفت:محدودیت تهیه زمین در گیلان مانور کاری به ویژه در حوزه اقتصادی را مشکل نموده است.

وی با اشاره به مساعدت سپاه قدس گیلان در تهیه زمین پارک موزه دفاع مقدس استان، اظهار کرد:همه دستگاه‌ها،سازمان‌ها و نهادهای انتظامی و نظامی به موضوع ایجاد پارک موزه دفاع مقدس کمک کنند.

 استاندار گیلان در بخشی دیگر از سخنان خود به موضوع ساخت یادمان شهدای گمنام استان پرداخت و گفت:باید توجه شود تا بنای یادمان شهدای گمنام با فرهنگ بومی مناطق گیلان همخوانی و تناسب بیشتری داشته باشد.

نماینده عالی دولت در گیلان همچنین به موضوع انتشار دانشنامه استانی دفاع مقدس اشاره کرد و با تاکید بر بهره گیری از ظرفیت‌های دانشگاهی و  پژوهشی استان در تدوین دانشنامه مذکور گفت:تدوین و تالیف دانشنامه استانی دفاع مقدس کار سنگینی است؛ لذا درج نام پژوهشگران و دانشگاه‌های دخیل در تدوین دانشنامه دفاع مقدس بسیار حایز اهمیت است.

استاندار گیلان درخصوص جمع آوری اسناد دفاع مقدس گیلان نیز اعلام کرد:جمع آوری اسناد مربوط به دفاع مقدس و نگهداری آنها در مرکز اسناد متمرکز کشوری به جهت اینکه حفاظت لازم صورت بگیرد کار پسندیده و ارزشمندی است.

رضا علیزاده مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان در حاشیه این نشست زنده نگاه داشتن یاد شهدا را تلاشی برای حفظ میراث معنوی ایران زمین خواند و اظهار داشت:اعتقادات دینی گیلانیان نیز با ارزش های معنوی و مذهبی گره خورده تا آنجا که توجه به رویدادهای اینچنینی سرلوحه امور مردم و مسئولان استان قرار دارد.

وی؛ ساخت فیلم های سینمایی با مضمون هشت سال دفاع مقدس،ایجاد پارک موزه هایی با مضمون جنگ و مقاومت اسلامی و نیز المان سازی برای شهدا و ایثارگران را امری ضروری خواند و افزود:به نمایش گذاشتن و عرضه جزئیات جنگ نقش مهمی در یادآوری این تاریخ درخشان کشورمان دارد.

این مسئول همچنین شهدای مدافع حرم را نمونه جدیدتری از مقاومت و رشادت قلمداد کرد و تصریح کرد:حیات اجتماعی و فرهنگی کشور امنیت و آرامش امروز ایران اسلامی را حاصل تلاش شهدا و ایثارگران دفاع مقدس خواند و بر ضرورت حراست از داشته های این دیار که میراث فرهنگی و معنوی آن تاکید نمود.