FA | EN | RSS

جمعه, 29 تیر 1397

تحول اقتصادی گیلان،در گرو توسعه صنعت گردشگری

معاون‌اول رئیس‌جمهوری با اشاره به ورود سالانه 28 میلیون مسافر به گیلان،تاکید کرد:از این ظرفیت باید جهت تحول اقتصاد این استان بهره گرفت.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان،اسحاق جهانگیری عصر امروز در جلسه شورای اداری گیلان،این استان را دیار نخبگان خواند و با اشاره به نقش آفرینی مردمان دیار میرزا از دوران مشروطه تا کنون، اظهار داشت:انتخابات اخیر تنها یکی از صحنه های حساس کشور بود که نقش آفرینی مردم گیلان در آن حماسه ساز شد.

وی با بیان اینکه بهره گیری از سرمایه های اجتماعی بسیاری از مشکلات کشور را مرتفع می سازد،بر لزوم همدلی و اتحاد ملی و اتکا بر پتانسیل های داخلی تاکید کرد.

جهانگیری تلاش برای جذب سرمایه گذاران خارجی را از جمله مهمترین برنامه های دولت برشمرد و اذعان نمود:دولت جمهوری اسلامی ایران به دنبال تعامل با دنیا و رشد اقتصادی است.

این مقام دولتی با ابراز نگرانی از بیکاری 25 درصد از فارغ التحصیلان دانشگاه های کشور،گفت:امروزه حل معضل بیکاری از بزرگترین دغدغه های دولت محسوب می شود.

معاون اول رئیس جمهور،گیلان را استانی با ظرفیت های عظیم در زمینه گردشگری و توریسم معرفی کرد و افزود:سیاست های اقتصاد مقاومتی باید سرلوحه مدیران دولتی و غیر دولتی باشد.

وی با اشاره به ورود سالانه 28 میلیون مسافر به گیلان،تاکید کرد:از این ظرفیت باید جهت تحول اقتصاد این استان بهره گرفت.

جهانگیری  گردشگری را محور توسعه گیلان خواند و خاطرنشان کرد:این استان قادر است در  اقتصاد کشور نقش مهم و تاثیرگذاری ایفا کند.

استاندار گیلان نیز در این جلسه از تقلیل  رشد بیکاری در این استان به 11.3 درصد همزمان با پایان کار دولت یازدهم خبر داد و گفت:طی چهار سال گذشته شاهد ارتقاء چشمگیر رتبه گیلان در شاخص های توسعه بودیم.

محمدعلی نجفی با تاکید بر نقش موثر حمایت های اعتباری دولت و لزوم افزایش این حمایت ها در گیلان،اظهار داشت:مردم استان از دولت انتظار مساعدت برای نجات تالاب انزلی دارند چرا که احیاء دریاچه ارومیه را بعنوان یکی از افتخارات دولت تدبیر و امید میدانند.

وی اضافه کرد:بواسطه این تالاب می توان هزاران فرصت شغلی در گیلان ایجاد کرد و از اینرو نیازمند تخصیص اعتبارات ویژه برای احیاء تالاب انزلی هستیم.

استاندار گیلان در ادامه به فعالیت های ستاد اقتصاد مقاومتی استان در راستای شناسایی و تکمیل طرح‌های نیمه تمام تولیدی و گردشگری اشاره داشت و عنوان نمود:اقدامات حمایتی از سرمایه گذاری در استان از جمله اولویت های دستگاه های دولتی در 4 سال گذشته بوده است.

نجفی با بیان اینکه در هر 16 شهرستان گیلان 2 روستا بعنوان نمونه برای اجرای طرح روستای بدون بیکار درنظر گرفته شده است،تصریح کرد:هم اکنون به موفقیت هایی در زمینه کاهش نرخ بیکاری در استان دست یافته ایم اما به دنبال ریشه کن کردن این معضل در گیلان هستیم.