FA | EN | RSS

دوشنبه, 29 مرداد 1397

ایجاد کارگروه توسعه دریا محور در گیلان برای حل مشکلات حوزه دریا

استاندار گیلان از ایجاد کارگروه توسعه دریا محور برای بررسی و رفع مشکلات حوزه دریایی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛محمدعلی نجفی در نشست ستاد ساماندهی سواحل با اشاره به ظرفیت‌ها و توانمندی گیلان در حوزه دریایی بر لزوم فعالیت های اقتصادی دریا محور تاکید کرد و گفت:  توسعه گیلان در گرو بهره گیری از تمامی ظرفیت های موجود در این استان است.

وی ایجاد کارگروه توسعه دریا محور گفت: کارگروه توسعه دریا محور به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از ستاد اقتصاد مقاومتی ایجاد و گزارش‌های این جلسه ارائه شود تا از این طریق،بخش زیادی از امور مرتبط با دریا بررسی و پیگیری شود.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه منطقه آزاد،توانمندی‌های زیادی در زمینه‌های اقتصادی و تجاری دارد گفت:تاکسی دریایی جزو برنامه‌هایی است که می‌تواند در دریای خزر راه‌اندازی شود و در زمینه توسعه گردشگری مورد توجه قرار گیرد.

نماینده عالی دولت در گیلان تصریح کرد:توجه به طرح های گردشگری از مطالبات مردم گیلان و گردشگران است زیرا با توسعه طرح های گردشگری زمینه اشتغال بیشتر جوانان فراهم خواهد شد.

نجفی به استفتا از رهبر معظم انقلاب در زمینه استفاده مسافران از دریا در ماه مبارک رمضان اشاره کرد و افزود:یک سوم طرح‌های سالمسازی دریا گیلان در ایام مبارک ماه رمضان برای استفاده گردشگران آماده استفاده است.

این مقام مسئول؛فراهم نمودن زمینه های لازم برای رفاه حال گردشگران و افزایش امکانات بهداشتی،استاندارد سازی و اصلاح طرح های مرتبط با این حوزه را مورد تاکید قرار داد و بر لزوم نظارت بر حسن انجام کار و بازرسی از اجرای خدمات تاکید نمود.

در ادامه رضا علیزاده به فعالیت های صورت گرفته در جهت توسعه گردشگری دریایی گیلان اشاره کرد و اظهار داشت: موضوع ساماندهی سواحل و آماده سازی این بخش برای جذب حداکثری گردشگر به عنوان یک ضرورت مورد توجه اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان است.

وی از برنامه ریزی های انجام شده برای اجرای طرح های ساحلی و جدیت در فراهم نمودن امکانات رفاهی مطلوب و نیز بسترسازی ورود گردشگر به نوار ساحلی گیلان خبر داد و گفت: حضور رضایتمندانه گردشگران در سواحل می تواند موجب استمرار سفر به استان و نیز اشتیاق آنان برای آشنایی با فرهنگ،تاریخ و هویت ملموس و معنوی گیلان باشد.

این مسئول با اشاره اینکه بسیاری از کشورها در صدد ایجاد سواحل مصنوعی و فراهم نمودن گردشگری دریایی هستند، تصریح کرد:برخورداری گیلان از سواحل امتیازی منحصر بفرد است که می تواند گردشگران بسیاری را به سمت خود جذب نماید.

وی بیان داشت:اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان در سالهای اخیر بعنوان عضو ستاد ساماندهی سواحل اقدامات موثری در زمینه ساماندهی دریا به انجام رسانده که این فعالیت ها با مشارکت سایر دستگاه‌ها نظیر نیروی انتظامی، تبلیغات اسلامی و ورزش و جوانان بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان از حضور قریب به90 واحد گردشگری مشرف به دریا در استان خبر داد و افزود:مسئولان این واحدها ملزم به استفاده از ناجیان غریق و نگهبانان می باشند.

این مسئول با بیان اینکه همکاری‌های خوبی میان واحدهای پذیرایی، هتل‌ها و دفاتر خدماتی ایجاد شده اظهار داشت:در کنار سواحل،ورزش‌های ساحلی و فراساحلی برگزار خواهیم نمود تا علاوه بر افزایش کیفیت استفاده از سواحل،مدت ماندگاری گردشگر را در گیلان افزایش دهیم.

وی؛ برگزاری برنامه‌های آیینی و جنگ‌های شادی را از دیگر اقدامات میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان عنوان کرد و گفت:در حاشیه سواحل استان هنرمندان صنایع دستی حضور دارند و ذوق، هنر و سلیقه خود را در قالب کالاهای صنایع دستی بدون واسطه در اختیار گردشگران قرار می دهند.

علیزاده خاطرنشان کرد:در سواحل استان همچنین غرفه‌های خاص مربوط به سوغات مناطق مختلف استان نظیر محصولات کشاورزی،چای،زیتون و برنج برپا شده و تا پایان برای میزبانی از گردشگران دایر خواهد بود.