FA | EN | RSS

دوشنبه, 29 مرداد 1397

حفاظت از ابنیه تاریخی گیلان در سایه امنیت افزایی در امر گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ یگان حفاظت را بازوان حمایتی این اداره کل خواند و افزود: امنیت افزایی در امر گردشگری ،حفاظت از ابنیه تاریخی وتوسعه صنعت گردشگری را به دنبال دارد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ همایش حافظان میراث فرهنگی استان با حضور مدیرکل،معاونین و کارکنان یگان حفاظت این اداره کل و نیز رییس پلیس پیشگیری فرماندهی انتظامی استان در موزه میراث روستایی گیلان برگزار شد.

در این همایش رضا علیزاده با گرامیداشت یاد و خاطره شهدی انقلاب اسلامی و 8هزار شهید گلگون کفن استان گیلان،شهدا و ایثارگران را میراث داران واقعب انقلاب اسلامی خواند و گفت:ملت سرافراز ایران اسلامی به حرمت خون پاک این دلیرمردان و حضور حدااکثری در انتخابات را به نمایش گذاشتند و در سرنوشت ایران اسلامی نقش آفرینی کردند.

وی؛ حماسه ملی 29اردیبهشت را جلوه تمام نمایی از مردم سالاری در نظام مقدس جمهوری اسلامی دانست و اظهار داشت: ملت شریف ایران در راستای منویات مقام معظم رهبری در انتخابات حاضر شدند و به پشتوانه خدمات مدبرانه و ارزشمند دولت تدبیر و امید، باری دیگر به روی کار آمدن دولت حاضر رای اعتماد حداکثری دادند.

علیزاده با اشاره به اهمیت پاسداری از داشته های بی مانند ایران اسلامی و نیز جایگاه آثار و محوطه های تاریخی در حفظ هویت و اصالت نیاکانمان اظهار داشت: مبارزه با متعدیان میراث فرهنگی‏ اقدامی پیچیده و ارزشمند است که غفلت و سهل انگاری در آن تاریخ و فرهنگی یک ملت را هدف قرار می دهد.

وی با بیان اینکه گیلان استانی ممتاز در بهره مندی از آثار تاریخی و محوطه های باستانی است، اذعان داشت: کثرث آثار تاريخي و  پهنه گسترده محوطه های تاریخی استان صیانت از این میراث ارزشمند را پر اهمیت تر می سازد؛ لذا تلاش کارکنان یگان حفاظت میراث فرهنگی گیلان نقش موثری در حراست  از این داشته های ارزشمند ایفا می نماید.

علیزاده؛ همگرایی در انجام ماموریت ها و تداوم در گشت زنی و بازرسی از محوطه و آثار تاریخی را مورد تاکید قرار داد و برخورد جدی با حفاران غیرمجاز و متخلفین این حوزه تاکید کرد

این مسئول؛ حفاظت از میراث فرهنگی را وظیفه ای مهم برشمرد و ادامه داد: جمهوری اسلامی به لحاظ پاسداشت از ابنیه تاریخی ، توجه به جاودانگی آثار کهن و تلاش برای زنده نگاه داشتن آیین ها سمبل احترام به تاریخ است.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با تقدیر از فعالیت های انجام شده از سوی کارکنان یگان حفاظت این اداره کل و کیفیت خدمات این حوزه ، کسب عنوان برتر از سوی یگان حفاظت میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان را مهر تاییدی بر این ادعا دانست.

وی، یگان حفاظت را بازوان حمایتی این اداره کل خواند و افزود:امنیت افزایی در امر گردشگری ، حفاظت از ابنیه تاریخی وتوسعه صنعت گردشگری را به دنبال دارد.

این مسئول بر لزوم تقویت قوا و بهره گیری از مشارکت اجتماعی تاکید کرد و با اشاره به اینکه یگان حفاظت این اداره کل نقش مهمی در تأمین امنیت و حفاظت از آثار باستانی و تاریخی این استان دارد ، خواستار جدیت بیشتر در وظایف محوله  و تکریم ارباب رجوع شد.

علیزاده؛ میراث فرهنگی را میراثی برای آیندگان و بخش اعظمی از حقوق شهروندی خواند و اذعان نمود: با وجود این که حفظ میراث فرهنگی رو به ترویج و گسترش است اما این اماکن دچار تهدیدات بسیاریست؛ لذا باید برای حفظ و نگهداری میراث بشری با رعایت استانداردها به معیار جهانی دست یابیم و حقوق آیندگان را در سایه تعاملات نسل امروز احقاق نماییم.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی گیلان در ادامه گزارش عملکردی از فعالیت های انجام شده و ماموریت های صورت گرفته در این حوزه این ستاد ارائه نمود.

سرهنگ عباس علی گلپور به تعامل بین کارکنان و ضابطان یگان حفاظت میراث فرهنگی گیلان با عوامل انتظامی استان در مقابله با خاطیان اشاره نمود و گفت:به موجب این همکاری شاهد رشد کمی و کیفی خدمات نسبت به مدت مشابه سال گذشته  و نیز برخورد قاطع با  قاچاقچیان اشیاء نفیس تاریخی ،حفاران غیر مجاز و تخلفات اینچنینی بوده ایم که این عملکرد عنوان برتر کشور را به یگان اداره کل گیلان اختصاص داده است.

این مسئول به نقش کارکنان یگان حفاظت میراث فرهنگی گیلان در حراست از داشته های ارزشمند  استان اشاره و تصریح کرد: برای اجرای وظایف سازمانی و بهبود خدمات نیازمند همکاری های مردمی در کنار عوامل اجرایی این یگان است.

سرهنگ علی رمضانی رییس پلیس پیشگیری فرماندهی انتظامی استان گیلان نیز با اشاره به نقش ضابطین یگان حفاظت میراث فرهنگی در حراست از ابنیه و محوطه های تاریخی استان اظهار داشت: این مهم در گیلان بصورت مطلوب تحقق یافته است.

وی؛ تعاملات یگان حفاظت میراث فرهنگی گیلان و پلیس را بسیار اثرگذار خواند بیان داشت: انجام ماموریت های مشترک و هم افزایی در جلوگیری از جرایم میراثی با جدیت درحال انجام است.

رمضانی بر لزوم حمایت های مردمی و مشارکت جویی اجتماعی تاکید کرد و گفت: در سایه ارتباطات جمعی می توان نسبت به حفظ و صیانت از میراث فرهنگی استان اقدام نمود.

اهدای لوح تقدیر و تجلیل از تعدادی نیروهای فعال و نمونه یگان حفاظت میراث فرهنگی گیلان بخش پایانی این همایش بود.