FA | EN | RSS

دوشنبه, 29 مرداد 1397

افتتاح نمایشگاه ترویجی نمونه سازی چادرشب و زیور آلات گیلان

نمایشگاه ترویجی نمونه سازی چادرشب و زیور آلات گیلان با حضور مدیرکل دفتر برنامه ریزی و بودجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افتتاح شد

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ صبح امروز با حضور مسعود نوری مدیرکل دفتر برنامه ریزی و بودجه سازمان مرکزی نمایشگاه ترویجی نمونه سازی چادرشب و زیور آلات گیلان افتتاح شد.

در حاشیه برگزاری مراسم افتتاحیه این نمایشگاه که در محل نمایشگاه دائمی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان برگزار شد، رضا علیزاده اظهار داشت: یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی استفاده از تمام ظرفیت های دولتی و مردمی در راستای مقاوم سازی اقتصاد کشور است  که در این بین صنایع دستی نقش ویژه ای را ایفا می نماید.

این مسئول به جایگاه صنایع دستی در افزایش تولید ناخالص ملی اشاره نمود و افزود: در حال حاضر بسیاری از کشورهای پیشرفته و درحال‌توسعه به مقوله صنایع دستی نگاه ویژه ای دارند و با برنامه ریزی صحیح در این حوزه توانسته اند ارزآوری و درآمد سرانه بالایی را نصیب خود کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان ؛ وجود رقیبان خارجی در حوزه صنایع دستی با قیمت و کیفیتی پایین تر را آفت صادرات اقلام صنایع دستی خواند و گفت:  در راستای رفع این معضل و به چرخش درآوردن چرخه های تولید صنایع دستی ؛ ضروریست تا نوآوری در تولید و بازاریابی به شیوه نوین را در نقطه توجه برای صادرات این کالاها قرار دهیم.

علیزاده؛ توسعه و پیشرفت در صادرات صنایع دستی را مرهون همت و تلاش هنرمندان این حوزه دانست و یادآور شد: اقدام و عمل نگاهی نافذ بر تحقق اقتصاد مقاومتی را می طلبد.

وی اشتغال جوانان را دغدغه دلسوزان نظام مقدس جمهوری اسلامی خواند و گفت: جوانان علاقمند به هنرهای سنتی و صنایع دستی درصورت مهارت آموزی و شرکت در دوره های توانمندسازی می توانند به اشتغالی با ضریب مثبت برسند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان ایجاد بازارچه های عرضه محصولات صنایع دستی،رفع مشکلات بیمه ای هنرمندان این حوزه و نیز اعطای تسهیلات کم بهره را مهمترین نیاز فعالین حوزه هنرهای سنتی و صنایع دستی دانست و افزود: تحقق این نیازمندی ها با تعامل و تامل جمعی مرتفع می گردد.

مسعود نوری مدیرکل دفتر برنامه ریزی و بودجه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با مثبت ارزیابی نمودن کیفیت نمایشگاه مذکور، بر لزوم توجه به علایق مشتریان و نیز بررسی روند بازارهای جهانی در حوزه فروش اقلام صنایع دستی تاکید کرد.

وی؛ گیلان را مهد هنردوستان و علاقمندان به فرهنگ و هنرهای سنتی خواند و گفت: باید تلاش شود تا با آموزش و ترویج صنایع دستی نسل جوان را با این هنر اصیل آشنا نمود و در جهت توسعه این داشته های ارزشمند گام نهاد.