FA | EN | RSS

دوشنبه, 29 مرداد 1397

لزوم تقویت فرهنگ بومی ساخت و ساز در زیستگاه های شهری و روستایی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان ؛ تقویت فرهنگ بومی ساخت و ساز در زیستگاه های شهری و روستایی را یک ضرورت تلقی نمود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛صبح امروز چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی گیلان با حضور اساتید برجسته حوزه معماری و شهرسازی ایران و دانشجویان فعال این بخش در مجتمع فرهنگی هنری خاتم الانبیا رشت برگزار شد.

رضا علیزاده در این نشست با اشاره به موقعیت جغرافیایی گیلان و پتانسیل های ارزشمند آن،بر لزوم حفاظت از ارزش های کالبدی،معنایی و کارکردی این میراث ارزشمند تاکید کرد و آن را وظیفه ای همگانی دانست.

وی؛ بسترسازی از راه پژوهش، ایجاد بانک اطلاعاتی و ایستگاه تحقیقات در حوزه معماری و شهرسازی ایرانی-اسلامی و نیز تقویت فرهنگ بومی ساخت و ساز زیستگاه های شهری و روستایی را مهم قلمداد کرد و افزود: اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان در تلاش است تا آرشیوی از الگوهای معماری معاصر ایرانی- اسلامی در گیلان را جمع آوری و به ترویج مطالعه و تحقیق در آن حوزه از سوی جوانان و دانشجویان رشته های مرتبط بپردازد.

این مسئول،هدف از برگزاری کنگره تاریخ معماری و شهرسازی گیلان را آشنایی بیشتر دانش پژوهان و آحاد مردم از ارزش های معماری و شهرسازی استان قلمداد کرد و افزود:تبادل اندیشه ها، بازخوانی و نقد دستاوردهای پژوهشی به منظور بسترسازی برای شهر و روستایی پایدار از اهداف بنیادی این کنگره می باشد.

علیزاده به محورهای چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی گیلان اشاره کرد و گفت:حوزه‌های فرهنگی،طبیعی،شهرها و روستاهای تاریخی،منظر فرهنگی و منظر شهری تاریخی،سازه در تاریخ معماری و شهرسازی باستان‌شناسی،معماری و شهرسازی میراث معماری و شهرسازی مدرن،میراث آب و کشاورزی،میراث فرهنگی ناملموس،راه‌های فرهنگی و عناصر وابسته از محورهای کنگره مذکور در استان است.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با تقدیر از تلاش عوامل اجرایی کنگره مذکور،از شخصیت های برجسته علمی حاضر در کنگره تاریخ معماری و شهرسازی گیلان تقدیر نمود و ارج نهادن به مقام این افراد را گامی در توسعه علمی و فرهنگی ایران اسلامی خواند.

در پایان مراسم افتتاحیه متن پیام ارسالی دکتر محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور به دبیرخانه کنگره مذکور قرائت شد.