FA | EN | RSS

پنج شنبه, 03 اسفند 1396

بازدید استاندار گیلان از روستای هدف گردشگری دهنه سرشیجان

استاندار گیلان با حضور در روستای هدف گردشگری دهنه سرشیجان از طرح های درحال اجرای این منطقه بازدید نمود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان؛عصر امروز دکتر نجفی استاندار گیلان به همراه دیگر مسئولان گیلان با حضور در روستای هدف گردشگری دهنه سرشیجان خمام از طرح های درحال اجرای این منطقه بازدید کردند.

محمد علی نجفی در حاشیه بازدید از طرح روستای بدون بیکار و نمونه گردشگری در دهنه سر شیجان بخش خمام رشت در جمع مردم این روستا ایجاد اشتغال را جزء اولویت های اصلی دولت تدبیر و امید عنوان کرد و افزود: طرح های اشتغالزایی که تحت عنوان روستای بدون بیکار ماه گذشته در روستای اسطلخ جان رودبار با حمایت صندوق کارآفرینی امید و همکاری میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شکل گرفت، گام مثبتی در مسیر توسعه اشتغال در روستاها است.

وی اظهار کرد : در این طرح، مردم روستا با استقبال فراوان به تولید صنایع و محصولاتی که متولی عرضه آن خودشان هستند و با طبیعت منطقه نیز سازگار است اقدام می کنند.

این مسئول خاطرنشان کرد: روستاییان ضمن ایجاد اشتغال، در رونق گردشگری حلال و جذب گردشگران داخلی و خارجی بسیار تأثیرگذار هستند.

نجفی ادامه داد: این طرح با توسعه اشتغال های پایدار در روستا علاوه بر حفظ محیط زیست، شوق و امید را برای مردم فراهم می کند.

استاندار گیلان طرح های در حال شکل گیری در روستای دهنه سر شیجان را نیز در همین راستا دانست و گفت: براساس اعلام مرکز آمار گیلان توفیقات خوبی در این بخش داشته است.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه گیلان با دارابودن هنرمندان برجسته ، در بخش صنایع دستی سابقه طولانی مدت دارد ، افزود: پروژه های زیبایی در این روستا که آرامش و امید را به انسان منتقل می کند و درکنارش اشتغالزایی نیز دارد ، ایجاد شده است.

وی گفت: درصد روستانشینان کشور در حال حاضر 30 درصد اما خوشبختانه در گیلان این شاخص 40 درصد است که باید در جهت حفظ آن کوشا باشیم.

رضا علیزاده در این مراسم با ابراز خرسندی از توسعه این روستا در حوزه گردشگری، به پتاسیل های طبیعی دهنه سرشیجان اشاره نمود و گفت: تبدیل محاسن بالقوه به بالفعل آرمانی مهم از سوی دولت تدبیر و امید درسالهای جاری بوده که در  تحقق آن در گیلان با جدیت دنبال شده است.

وی، توسعه مناطق روستایی را موجب حفظ جمعیت   و جلوگیری از ضایعه مهاجرت خواند و افزود:با برنامه ریزی هدفمند و تکیه بر ظرفیت های طبیعی می توان اشتغالی پایدار در روستا را ممکن نمود.

علیزاده به تعاملات صندوق کارآفرین امید برای رفع محرومیت های روستایی با تقویت اشتغال خرد  و حمایت از تولیدات روستایی از جمله صنایع دستی و کشاورزی اشاره نمود و اذعان داشت: خوشبختانه تحقق توسعه پایدار در جوامع روستایی گیلان با حمایت های این صندوق در قالب تفاهم نامه ای با اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان به وضوح مشهود است.

این مسئول با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته گردشگری چرخه های اقتصاد را به حرکت درآورده، به پیشرفت های روز افزون صنعت گردشگری و توسعه بومگردی در گیلان اشاره نمود.