FA | EN | RSS

پنج شنبه, 03 اسفند 1396

گسترش دیپلماسی خارجی با کشورهای حاشیه دریای خزر ، فرصتی برای تعالی گردشگری گیلان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان: اقدامات دولت در زمینه دیپلماسی خارجی به ویژه کشورهای حاشیه دریای خزر ، فرصتی برای تعالی گردشگری گیلان تلقی می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان؛ شامگاه گذشته نشست تخصصی گردشگری با حضور رضا علیزاده و معاونین ایشان و نیز مدیران تشکل های گردشگری استان در استانداری برگزار شد.

در این نشست علیزاده گردشگری را صنعتی ظریف و در عین حال شکننده در برابر شرایط سخت خواند و اظهار داشت: این صنعت پیش از روی کارآمدن دولت تدبیر و امید، مقطع پر اضطراب و پر تب و تابی را پشت سر نهاد که خوشبختانه بعد از توافقات بین المللی افق روشنی برای آن متصور گردید.

وی تصریح کرد: با تمام محدودیت ها و تنگناهای اقتصادی که در کشور حاکم بوده است، در سال 1392 بیش از 1202 واحد گردشگری با ظرفیت 6 هزار و 109 اتاق و 17 هزار 962 تخت فعال بوده که این رقم در سال 1395 با یک رشد 48.34 درصدی به تعداد 1783 واحد گردشگری با ظرفیت 8 هزار و 320 اتاق و با ظرفیت 23 هزار و 640 تخت رسیده است.

این مسئول با اشاره به اینکه بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران  و نیز مستندات مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی طی سالهای اخیر جهش بسیار خوبی در زمینه کسب و کار استان گیلان حاصل شده است ، خاطرنشان کرد: بخشی اعظم این تحول اثربخش با اشتغال 6105 نفر به صورت مستقیم در بخش گردشگری می باشد.

وی افزود: با توجه به ظرفیت بالای گردشگری گیلان در همه ابعاد ، می بایست از تمام داشته ها در جهت جذب گردشگر داخلی و خارجی استفاده نمود تا استان از مواهب اقتصادی و خصوصا اشتغالزایی این صنعت بهره ی لازم را ببرد.

علیزاده بیان داشت: خوشبختانه دولت تدبیر و امید در زمینه تامین زیرساخت ها پروژه های بسیار بزرگی را دردست اجرا دارد که راه آهن قزوین – رشت، تکمیل بزرگ قزوین – رشت کمک شایان توجهی به سطح دسترسی های استان می کند، البته در زمینه توسعه فرودگاه سردارجنگل رشت و افزایش پروازها و نیز توسعه گردشگری دریایی از سوی بنادر هم نیاز به تلاش جدی داریم تا از این فرصت های نیز به نفع گردشگری نهایت بهره برده شود.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه به موازات اجرای پروژه های سرمایه گذاری گردشگری که حرکت آن در استان آغاز شده ، دفاتر خدمات مسافرتی می بایست در زمینه بازاریابی و جذب گردشگریان خارجی برنامه ریزی دقیق تری نمایند، توجیه اقتصادی این پروژه ها را وابسته به حضور گردشگران داخلی و خارجی دانست تا درآمدهای ارزی و ریالی آن به بخش اقتصادی صنعت گردشگری تزریق شود.

وی؛ اقدامات دولت در زمینه دیپلماسی خارجی به ویژه کشورهای حاشیه دریای خزر را فرصتی برای گردشگری گیلان تلقی کرد و گفت: ورود گردشگران نباید محدود به ایام نوروز و تابستان شود ، بلکه فعالان صنعت گردشگری استان باید بر روی موضوعات تخصصی همچون اکوتوریسم، گردشگری سلامت، گردشگری فرهنگی و تاریخی، گردشگری روستایی، گردشگری ورزشی و سایر موارد برنامه ریزی نمایند.

ساماندهی سواحل و بهره مندی اصولی از فرصت دریا ، شکلگیری پلیس تخصصی گردشگری ، لزوم اطلاع رسانی گسترده در امر گردشگری و حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی از دیگر مسایلی بود که علیزاده به آن اشاره نمود.

این مسئول با اشاره به اینکه در حال حاضر 1783 واحد گردشگری ، 59 دفتر خدمات مسافرتی و 6 تشکل گردشگری شامل جامعه هتلداران ، کانون مجتمع های اقامتی و گردشگری ، جامعه واحدهای پذیرایی و سفره خانه های سنتی ، انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی، جامعه مهمانپذیران و انجمن راهنمایان گردشگری در استان گیلان فعالیت دارند ؛ از اشتغال حدود 6105 نفر به صورت مستقیم در رشته های مختلف واحد های گردشگری خبر داد.

در ادامه مدیران تشکل های گردشگری به بیان مشکلات و نقطه نظرات خود پرداختند و خواستار ایجاد حاشیه امن و برخورد مناسب با تورهای برگزار شده فاقد مجوز شدند.

ارائه تسهیلات به دفاتر خدمات مسافرتی ، معافیت در بخشودگی مالیات و ارزش افزوده دفاتر، بخشودگی عوارض شهرداری ( تبلیغات ، نصب تابلو و... )، کاهش پرداخت حق بیمه برای کارکنان دفاتر مسافرتی از خواسته های فعالان صنعت گردشگری استان گیلان بود.

در ادامه دکتر محمدعلی نجفی استاندار گیلان با موفق ارزیابی نمودن فعالیت های اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان بر تکمیل زیرساختهای صنعت گردشگری و الگوپذیری اثربخش از کشورهای توسعه یافته تاکید کرد و افزود: در بخش هتل سازی و جذب بیشتر گردشگر به ویژه در سواحل نیازمند تحول اساسی هستیم.

وی با اشاره به اینکه فعالان صنعت گردشگری نقش اثرگذاری در توسعه اقتصادی دارند، اذعان داشت: کارگروهی برای بررسی کمک های مالیاتی به تشکلهای گردشگری تشکیل خواهد شد.

نماینده عالی دولت در گیلان رفع موانع سرمایه گذاری با بیان اینکه دولت تدبیر و امید رفع موانع در تمامی بخش ها را در دستور کار دارد، خاطرنشان کرد: در سفر وزیر صنعت،معدن و تجارت به گیلان ضرورت ایجاد شرایط برای بخش گردشگری در خصوص دریافت تسهیلات رونق تولید از مطالبات استان بود.