FA | EN | RSS

پنج شنبه, 03 اسفند 1396

هرگونه فعالیت عمرانی جدید در سرای میخچی رشت متوقف شد

در راستای حفظ و صیانت از بافت تاریخی با رعایت حقوق مالکانه افراد ،اجرای هر گونه فعالیت عمرانی جدید در سرای میخچی رشت متوقف شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان؛ نشستی با محوریت بررسی وضعیت «سرای میخچی» به ریاست فرماندار رشت و با حضور جمعی از مدیران و سازمان های مردم نهاد دوستدار میراث فرهنگی برگزار شد.

در این جلسه فرماندار رشت با اشاره به بنای تاریخی میخچی و حواشی ایجاد شده طی روزهای اخیر، به تلاش مدیرکل و معاونین میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در حراست از ابنیه تاریخی استان اشاره نمود و گفت: حفظ بافت تاریخی امری چندبخشی است و تنها به یک دستگاه بسنده نمی شود.

مهدوی با ابراز نگرانی از نابودی بافت تاریخی در اثر تحولات غیر اصولی شهرسازی خاطرنشان کرد: در رای دیوان عالی کشور هم به نظریه کمیسیون ماده ۵ مبنی بر اینکه تخریب احتمالی باید به تایید شورای عالی شهرسازی کشور برسد و بر اساس مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی به دلیل ارزش تاریخی اثر باید متناسب با بافت تاریخی مرمت شود نیز اشاره شده است.

این مسئول با بیان اینکه سرای میخچی جزء برترین ابنیه در بافت تاریخی و ارزشمند شهر رشت محسوب می‌شود، حفظ ، صیانت و احیای آن را گامی مهم در جریان سازی فرهنگی خواند و گفت: طی نشست ها و گفتگوهای متعدد در روزهای اخیر مقرر شد تا تمام جوانب کار مجدد مورد سنجش قرار گیرد و در این مدت شهرداری اقدامی انجام ندهد.

مهدوی تاکید کرد : مدیران امر بر حفظ حقوق مالکانه افراد و سرمایه گذار و همچنین رعایت جوانب قانونی موضوع واقف هستند و تلاش دارند تا کم ترین زیان متوجه مالک و دیگر طرفهای درگیر شود.

علیزاده در این نشست با تاکید بر اهمیت ابنیه و محوطه های تاریخی گیلان در هویت این دیار سرسبز، اظهار داشت:آنچه که غنای فرهنگی و اصالت گیلان را تایید می نماید، ابنیه و محوطه های تاریخی استان است.

وی با بیان اینکه گیلان با تکیه بر آثار و بناهای تاریخی خود در مسیر توسعه پایدار گردشگری گام برمی دارد اذعان داشت:بافت های تاریخی دارای ارزش مکانی هستند لذا نیازی به تخریب و بازسازی آنها نیست بلکه باید به دقت حفظ شود.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به اینکه حفظ و نگهداری از میراث فرهنگی موجب توسعه گردشگری،حفظ هویت و صلح و وفاق ملی می شود ، بر لزوم مشارکت جویی برای حفظ این میراث ارزشمند تاکید کرد.