FA | EN | RSS

پنج شنبه, 03 اسفند 1396

وجود اماکن تاریخی متعلق به ارامنه در گیلان فرصتی برای ورود گردشگران ارمنستانی به استان

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان وجود اماکن تاریخی متعلق به ارامنه در گیلان و سکونت این اقوام در برخی نقاط استان را عنصری اثرگذار در ورود گردشگران ارمنستانی به استان دانست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان ؛ سفیر ارمنستان در جمهوری اسلامی ایران با حضور در استانداری گیلان با دکتر محمدعلی نجفی و برخی مدیران دستگاه های اجرایی استان دیدار و گفتگو نمود.

در این دیدار استاندار گیلان ضمن ابراز خرسندی از حضور سفیر کشور ارمنستان به گیلان اظهار داشت : امروز روابط بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان در سطح بسیار عالی قرار دارد.

وی به روابط دیپلماسی و تجاری و سفر وزرا و مقامات متقابل دو کشور اشاره و خاطر نشان کرد : در سفر چند ماه گذشته به اتفاق هیئتی از استان گیلان با وزرای کشور ، کشاورزی و چند تن از استانداران ارمنستان دیدار گفتگو داشتم.

نماینده عالی دولت در گیلان با ابراز علاقمندی از گسترش روابط کاری مشخص و عملیاتی کردن آنها گفت : از این فرصت بوجود آمده می‌توان زمینه‌ی لازم در بخش‌های کشاورزی، دام و طیور، آبزیان، شیلات، تجاری و گردشگری را فراهم کرد.

وی گسترش روابط علمی و تحقیقاتی را یکی از اساسی‌ترین عوامل در پایه گذاری گسترش بخش‌های دیگر دانست و افزود : با توجه به اعلام دانشگاه های استان برای پذیرش دانشجوی خارجی می‌توان زمینه‌ی تبادل دانشجو، اساتید و نیز مسائل تحقیقاتی با دانشگاه‌های ارمنستان را فراهم ساخت.

در ادامه رضا علیزاده مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به جایگاه گردشگری گیلان و علاقمندی گردشگران ارمنستانی نسبت به دریا و جاذبه‌های گردشگری گیلان تصریح کرد : وجود اماکن تاریخی متعلق به ارامنه در گیلان و سکونت این اقوام در برخی نقاط استان می‌تواند در ورود گردشگران ارمنستانی به استان موثر باشد.

وی، تبادلات فرهنگی ناشی از حضور گردشگران را گامی موثر برای توسعه این صنعت در دو کشور خواند و افزود: گیلان در زمینه گردشگری دریایی، گردشگری روستایی،گردشگری کشاورزی ،گردشگری فرهنگی و گردشگری مذهبی شهرت بسیاری دارد.

این مسئول خاطر نشان کرد : این استان به سبب برخورداری از تجهیزات پیشرفته بیمارستانی و حضور اساتید برجسته پزشکی در کشورهای حاشیه خزر جایگاهی ممتاز دارد، لذا با تکیه بر این پتانسیل عظیم می توان گردشگری سلامت را ترویج و امکان حضور بیماران از سایر کشورها را فراهم نمود.

علیزاده همچنین خاطرنشان کرد: گیلان در سالهای اخیر در زمینه صادرات صنایع دستی پیشگام و ممتاز بوده که با توجه به سرمایه های موجود در این استان و پیشینه پرآوازه آن، می تواند به عنوان الگویی برای سایر کشورها در زمینه صادرات این محصولات  باشد.

وی از آمادگی حضور هنرمندان صنایع دستی گیلان در نمایشگاه های صنایع دستی دیگر کشورها خبر داد و گفت: در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی تلاش برای ورود به بازارهای جهانی و معرفی توانمندی های هنری از سوی هنرمندان گیلانی به وضوح احساس می شود.

علیزاده بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های بخش خصوصی برای افزایش تعاملات فرهنگی و معرفی ظرفیت‌های گردشگری گیلان و ارمنستان به یکدیگر تأکید کرد و خواستار نشست های تعاملی برای تحقق این مهم شد.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان در پایان بااشاره به موفقیت سرمایه گذاران صنعت گردشگری در گیلان؛ بر لزوم سرمایه‌گذاری مشترک دو کشور در این حوزه تاکید کرد.