FA | EN | RSS

پنج شنبه, 03 اسفند 1396

تاکید مدیرکل میراث فرهنگی گیلان بر تقویت گردشگری مذهبی

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان : جذب گردشگران مذهبی علاوه بر جنبه‌های اقتصادی می‌تواند در ارتقاء سطح فرهنگی و معرفتی نیز اثرگذار باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ صبح امروز رضا علیزاده با حسن فعال مدیرکل حج و زیارت استان دیدار و گفتگو نمود.

در این دیدار که با هدف گسترش فعالیت های حوزه گردشگری مذهبی برگزار شد، حسن فعال با اشاره به استقبال گیلانیان از اماکن زیارتی و تمایل آنان برای سفر به عتبات عالیات در محرم و صفر بر لزوم تدوین برنامه های جدید سفر به این اماکن از سوی دفاتر خدمات مسافرتی و نظارت اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان بر انجام اقدامات مذکور تاکید نمود.

وی از انجام رایزنی های لازم با فرودگاه سردارجنگل رشت برای اجرای پرواز مستقیم به کربلا و بغداد و برگشت از فرودگاه نجف به مقصد رشت خبر داد و گفت: برپایی این تورهای مذهبی نقش بسزایی در توسعه این نوع از گردشگری ایفا می نماید.

در ادامه رضا علیزاده مسلمانان را خاستگاه و بنیانگذاران گردشگری مذهبی و اسلامی خواند و تصریح نمود: یکی از شاخصه‌های مهم توریسم که سهم قابل توجهی از فعالیت‌های جهانگردی را به خود اختصاص می‌دهد، توریسم زیارتی است،

وی با بیان اینکه ایرانیان از دیرباز ارادت ویژه ای به خاندان اهل بیت‌(ع) داشته اند ، امام حسین(ع) را نمونه بارز عشق به پاکان الهی دانست و با اشاره به جایگاه محرم در هویت دینی ایرانیان اظهار داشت: ماه محرم از دیرباز قداست و حرمت داری را در اذهان پدیدار می نماید و نه تنها میراث معنوی و ناملموس را پدیدار می سازد بلکه شکوه و عظمت اسلام را جلوه گر می شود.

وی آیین های مرتبط با عزاداری‌ محرم در نقاط مختلف ایران را فرصتی مغتنم در عرصه جذب گردشگران مذهبی دانست و تصریح نمود: جذب گردشگران علاقمند به آیین های ماه محرم علاوه بر جنبه‌های اقتصادی می‌تواند در ارتقاء سطح فرهنگی و معرفتی نیز اثرگذار باشد و توسعه پایدار مناطق برخوردار از جاذبه های مذهبی را رقم زند.

این مسئول به حساسیت و ارادت ویژه گیلانیان نسبت به ائمه اطهار و مناسک دینی اشاره نمود و گفت: فراهم نمودن بسترهای سفرهای زیارتی امری مهم به شمار می آید.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان با اعلام آمادگی در اجرای هرچه بهتر سفرهای زیارتی به مقصد عتبات عالیات، تصریح کرد: برای تحقق این هدف با مدیران دفاتر خدمات مسافرتی نشست ویژه ای برگزار خواهد نمود.