FA | EN | RSS

یکشنبه, 29 بهمن 1396

گیلان؛ میزبان دهمین مراسم گردهمایی راهنمایان کشور

استان گیلان میزبان برگزاری دهمین مراسم گردهمایی راهنمایان سراسر کشور می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان؛ صبح امروز نشست بررسی ابعاد برگزاری دهمین مراسم گردهمایی راهنمایان گردشگری کشور به میزبانی گیلان برگزار شد.

در این نشست که مدیرکل،معاونین و کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان حضور داشتند، رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری کشور با اشاره به نقش گردشگری در معرفی فرهنگ و تمدن اصیل هر منطقه، به جایگاه ایرانیان در توسعه این صنعت اشاره نمود و گفت: وجود راهنمایان فعال و کارآزموده در ایران برگ زرینی در کارنامه گردشگری ایران است، تا آنجا که راهنمایان گردشگری این کشور توان رقابت با دیگر هم صنفان خود در سراسر دنیا را دارند.

آرش نورآقایی با بیان اینکه برگزاری دوره های متعدد آموزشی  برای راهنمایان گردشگری طی سالهای اخیر موجبات تعالی این فعالین را فراهم آورده، انتخاب ایران بعنوان "میزبان کنوانسیون 2017 راهنمایان گردشگری" را بسیار ارزشمند خواند و افزود: ایران موفق شد تا در رقابت با کشورهایی چون دانمارک و سنگاپور، 18 رأی هیات اجرایی فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری را به نفع خود کسب کند و میزبانی هفدهمین کنواسیون جهانی راهنمایان گردشگری را برای سال 2017 میلادی به دست آورد.

وی اقداماتی را که تاکنون برای معرفی ایران بعنوان میزبان کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری انجام شده، تشریح کرد و بیان داشت: چگونگی اجرای این میزبانی امری مهم است زیرا تقویت دیپلماسی فرهنگی در دنیا را به دنبال دارد.

آقایی با بیان اینکه راهنمایان گردشگری گیلان در زمره بهترین و فعال ترین راهنمایان در سراسر ایران هستند، از اجرای ضیافت شام با خوراک و غذاهای گیلانی در حاشیه برگزاری کنوانسیون 2017راهنمایان گردشگری دنیا خبر داد.

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری کشور همچنین به میزبانی گیلان در اجرای برگزاری دهمین جشن راهنمایان ایران در اسفندماه سالجاری اشاره نمود و خاطرنشان کرد: گیلان به دلیل بهرمندی از جاذبه های بی نظیر طبیعی،فرهنگی و نیز ابنیه های تاریخی متعدد قطب بزرگ گردشگری کشور محسوب می شود؛ لذا بهترین مکان برای اجرای جشن بزرگ راهنمایان گردشگری کشور خواهد بود.

وی به حضور میهمانان خارجی و نیز مسئولان کشوری در مراسم مذکور اشاره کرد و اذعان نمود: اقدامات قابل اجرا با همفکری و تعامل جمعی در حال تدوین است.

در ادامه رضا علیزاده مدیرکل میراث فرهنگی‌،صنایع دستی و گردشگری گیلان با ابراز خرسندی از میزبانی ایران برای برگزاری کنوانسیون 2017راهنمایان گردشگری جهان اظهار داشت: این میزبانی مقدمه‌ای برای توجه بیشتر مردم و مسئولین به موضوع گردشگری و ایجاد عزم ملی برای رونق آن است

وی به افزایش ورود گردشگران خارجی به ایران طی سالهای اخیر اشاره نمود و افزود: این رویداد نشان می‌دهد که در ذات گردشگری عناصری فراتر از مسائل مادی نقش دارد و مهمان‌نوازی و آنچه در فرهنگ، ذات و تمدن ایرانی نهفته است موجبات آشتی و وحدت سایر ملل با ایران اسلامی را فراهم می آورد.

این مسئول با اشاره به وضعیت کنونی ایران و جایگاه گردشگری آن تصریح نمود: با تقویت بنیان‌های روابط بین‌الملل و تعامل دوسویه جهانی که حاصل تلاش های دولتمردان تدبیر و امید است، وارد عرصه جدیدی از فعالیت‌های اقتصادی و فرهنگی گردشگری شده ایم که این رویکرد جهانی مسئولیت سنگینی را متوجه ایران می سازد.

علیزاده؛ توجه مقام معظم رهبری به ابعاد توسعه گردشگری ایران را بزرگترین تایید بر فعالیت های گردشگری کشور دانست و گفت: منویات ایشان در حوزه گردشگری باید سرلوحه فعالیت های فعالین این حوزه قرار گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی‌،صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به جایگاه راهنمایان گردشگری در توسعه گردشگری اظهار داشت: راهنمایان گردشگری هویت و اصالت کشور را به نمایش می گذارند و بعنوان پیشانی فرهنگی شناخته می شوند.

وی با تاکید بر تخصص گرایی و افزایش توان علمی راهنمایان گردشگری، به اقدامات این اداره کل در حوزه آموزش نیروی انسانی اشاره کرد و افزود: گیلان به همت موسسات آموزشی معتبردر حوزه گردشگری آموزش فعالین این صنعت را بعنوان اولویت مهم خود دنبال نموده و به جایگاهی ممتاز دست یافته است.

این مسئول با بیان اینکه طی سالهای اخیر فضای هویتی مطلوبی برای راهنمایان گردشگری گیلان به وجود آمده، چندبخشی این صنعت را مورد بحث قرار داد و گفت: ایجاد فرهنگ مشارکت و تعامل جمعی در گردشگری امری ضروریست.

فعالیت بیش از 400راهنمای گردشگری در گیلان از مباحثی بود که مدیرکل میراث فرهنگی‌،صنایع دستی و گردشگری گیلان به آن اشاره کرد و یادآور شد: تاکید این اداره کل همواره  بر رعایت موازین اخلاقی، چارچوب قوانین و نیز هنجارهای پذیرفته شده در هرمحیط  می باشد.

علیزاده در پایان معرفی ظرفیت های گردشگری و همچنین میراث معنوی گیلان توسط راهنمایان را امری مهم خواند و بر اجرای صحیح آن تاکید نمود.