FA | EN | RSS

یکشنبه, 02 ارديبهشت 1397

آغاز عملیات مرمت و احیای بنای تاریخی بانک ملی بندر انزلی

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان از آغاز عملیات مرمت و احیای بنای تاریخی بانک ملی بندر انزلی با تامین اعتبار از سوی بانک ملی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، رضا علیزاده با اعلام این خبر اظهار کرد: بنای تاریخی بانک ملی شهرستان بندرانزلی که زمان ساخت آن به دوره پهلوی اول باز می گردد در قدیم به ساختمان قندچیان معروف بوده و در ضلع شمالی میدان بندرانزلی واقع شده است.

وی با اشاره به اهمیت این بنای تاریخی در معرفی دوره ای از تاریخ این شهرستان ؛ رسیدگی به وضع کنونی بنای مذکور را یکی از دغدغه های اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان برشمرد و افزود: طی نشست های مشترک با بانک ملی ، فرمانداری ، شهرداری و نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی تسریع در روند مرمت بنای تاریخی بانک ملی در دستور کار قرار گرفت.

علیزاده با بیان اینکه طبق مصوبات نشست های مذکور مقرر شد تا بانک ملی نسبت به تامین اعتبار مرمت این بنای ارزشمند اقدام کند ، تصریح کرد: هم اکنون فاز اول عملیات مرمت و احیای ساختمان بانک ملی بندرانزلی آغاز شده که در صورت تامین کامل اعتبارات مصوب ، فاز تکمیلی آن نیز اجرایی می گردد .

این مسئول؛ پاکسازی و برچیدن قسمت های الحاقی، رفع خطر و استحکام بخشی و نیز پوشش موقت بنا را از بخش های اجرایی در فاز اول خواند و بیان داشت: بانک ملی گیلان تا این مرحله تمایل و تعامل خوبی برای اجرای پروژه نشان داده است . لذا انتظار می رود تامین اعتبارات لازم از سوی این بانک برای مرمت نهایی به زودی انجام گیرد.

لازم بذکر است که بنای تاریخی بانک ملی در سال ۱۳۸۳ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. ساختمان این بنا از دو طبقه تشکیل شده و در وسط و بالای ساختمان اتاق کوچک چهارگوش و مخروط مانندی وجود دارد و بالای ساختمان نیز از وجود یک گنبد کوچک برخوردار می باشد .

همچنین تزئینات بکار رفته در بنا با آجر در ابعاد و اشکال مختلف  ، بسیار زیبا و منحصر به فرد بوده و آن را از از بناهای دیگر متمایز می سازد .