FA | EN | RSS

پنج شنبه, 30 فروردين 1397

رونق افزایی اقتصادی و رفع معضل بیکاری در گیلان در گرو حمایت از اشتغال خرد

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان : رونق افزایی اقتصادی و رفع معضل بیکاری در گیلان با نگاهی جامع بر اشتغال خرد و حمایت از کارآفرینان می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ اولین نشست کارگروه رفع موانع کارآفرینی شهرستان رشت با حضور غلامعلی جعفرزاده نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی،فرماندار این شهرستان ،مدیران بانکها ، مدیران کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری و نیز فنی و حرفه ای گیلان برگزار شد.

در این نشست که برخی از هنرمندان فعال حوزه صنایع دستی و کارآفرینان شهرستان رشت حضور داشتند؛ رضا علیزاده با تبریک هفته دفاع مقدس و هفته گردشگری، از صنایع دستی استان بعنوان عنصری در جذب گردشگر و راهکاری برای توسعه اقتصادی گیلان یاد کرد و اظهار داشت: رونق افزایی اقتصادی و رفع معضل بیکاری با نگاهی جامع بر اشتغال خرد و حمایت از کارآفرینان می شود.

وی با بیان اینکه طی سالهای اخیر دولت تدبیر و امید تلاش گسترده ای برای حمایت از هنرمندان صنایع دستی به اجرا رسانده، به مقوله حمایت و همکاری برخی از بانکها به ویژه صندوق کارآفرین امید اشاره نمود و افزود: تسهیلات ارزان قیمت از سوی این منابع موجبات به چرخش درآمدن چرخ دنده های تولید صنایع دستی را فراهم آورده است.

این مسئول با اشاره به تلاش های صورت گرفته از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان برای ایجاد بازارچه دائمی صنایع دستی و نیز خانه صنایع دستی در استان اذعان کرد: با توجه به گسترگی حوزه صنایع دستی، بودجه مصوب آن در کمیته برنامه ریزی شهرستان رشت پاسخگو نبوده؛ لذا افزایش میزان بودجه مصوب یک ضرورت جهت توسعه پایدار و نیز رفع موانع تولید صنایع دستی خواهد بود.

علیزاده خاطرنشان کرد: اجرای طرح های ویژه جهت آموزش، ترویج و بازاریابی صنایع دستی در سالهای اخیر جزو اولویت های اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان قرار گرفته، تا آنجا که اقدام به اجرای طرح بزرگ روستاهای صنایع دستی و عاری از بیکار نموده است.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان به روستای دهنه سرشیجان و روستای جیره سر باقرخاله بعنوان نمونه ای از اجرای طرح پایلوت گردشگری روستایی و بوم گردی یاد کرد و افزود: صندوق کارآفرین امید در به ثمر رسیدن این رویداد بزرگ فرهنگی و اقتصادی نقش بسزایی را ایفا می نماید.

وی به حمایت ویژه از سرمایه گذاران بخش خصوصی در حوزه صنایع دستی و گردشگری اشاره نمود و گفت: استان گیلان دارای پتانسیل های ممتازیست که تحقق و عملیاتی نمودن آن تنها از طریق درگاه دولتی امکان پذیر نیست بلکه به دستان پرتوان متخصصین بخش خصوصی نیازمند است.

این مسئول در پایان با اشاره به شمار بیش از 20هزار نفری هنرمندان صنایع دستی در گیلان یادآورشد: 7700نفر از این افراد در شهرستان رشت اشتغال به تولید صنایع دستی دارند که این خود جلوه ای از تلاش هنرمندانه مردمان این دیار است.

در ادامه غلامعلی جعفرزاده نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی به بیان توانمندی های گیلان در حوزه صنایع دستی پرداخت و اظهار کرد: در سالهای اخیر اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری تدابیر ارزنده ای را در جهت حمایت از قشر هنرمند صنایع دستی اجرایی نموده که جلوه هایی از این تلاش امروز در استان مشهود است.

این مسئول با بیان اینکه تولید داخلی نیازمند حمایت و همراهی بخش خصوصی و دولتی است، از مدیران بانکها خواست تا در اعطای تسهیلات قوانین را تسهیل بخشند.

وی، اشتغالزایی و رفع معضل بیکاری را دغدغه دولت تدبیر و امید و کارگزاران آن خواند و بیان داشت: هنرهای سنتی و صنایع دستی راهکاری برای ایجاد اشتغال پایدار و رسیدن به خودکفایی اقتصادیست.