FA | EN | RSS

یکشنبه, 02 ارديبهشت 1397

دیوارنگاره های گیلان ، جلوه ای از باورهای اعتقادی مردمان این دیار

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان رمز و راز دیوارنگاره های گیلان را  نشآت گرفته از باورهای اعتقادی و گرایش به دین اسلام خواند و گفت: در ضمیر ناخودآگاه هنرمندان این دیار رویدادهای تاریخ تشیع و مظلومیت نهضت عاشورا متبلور است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان؛ اولین همایش ملی نقاشی ها و دیوارنگاره های مذهبی ایران در دانشگاه آزاد لاهیجان برگزار شد.

در این همایش یکروزه که با حضور اساتید برجسته تاریخ، هنر و معماری ایران برگزار شده، رضا علیزاده مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان هدف از این همایش را معرفی آثار هنری نقش بسته بر بدنه بناهای مذهبی ایران با رویکرد آشنایی مردم، نهادها و مسئولان به این آثار خواند و گفت: لزوم حفاظت از چنین میراث ارزشمندی باید در جامعه مورد تاکید قرار گیرد.

وی با بیان اینکه انسان در گذر تاریخ برآن بوده که روایت حضور خود را به اشکال مختلف ثبت نماید، اظهار داشت: این تلاش گاه در کتیبه های تاریخی و گاه در نقش برجسته ها و از طریق دیوار نگاره ها تجسم می شد.

علیزاده اذعان نمود: ذهن خلاق بشر متناسب با موقعیت زمانی و شکل گیری رویدادها در تلاقی ابزار و فنون، آثاری را به یادگار نهاده که هریک انعکاس دهنده جریان هویتی مستمر به زبان و اشارات مفهومی و معنایی خود بوده است.

این مسئول با اشاره به اینکه از دیوارنگاره­ها و نقش برجسته­های تاریخی ایران ترکیب و تلفیقی از هنرِ معماری و تصویرپردازی ذهنی توام با مبانی حسی و فنی به نظر می رسد، تصریح نمود: با نگاه نافذ بر این میراث ارزشمند می توان تاریخ بلند این مرز و بوم را مورد بررسی قرار داد.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان در خصوص ضرورت برگزاری همایش مذکور بیان داشت: آنچه اهمیت این گردهمایی را بر محورهای تعیین شده ایجاب نموده ، مروری عمیق به نقاشی­ها و دیوارنگارهاییست که در جای جای استان گیلان بر روی ابنیه تاریخی و مذهبی خودنمایی می کند.

علیزاده افزود: این تصاویر اگرچه در بزنگاه های مختلف روایاتی متفاوت را تصویرپردازی کرده است، اما وجه بارز مبانیِ اعتقادی آن به ویژه در آثار دوره اسلامی بیش از پیش مشهود بوده ؛ چنانکه حاصل هنر هنرمندان این سامان الگوهای بصری را در مخاطبی که دلبستگی به ائمه اطهار داشته ، ترسیم نموده است.

وی ؛ رمز و راز دیوارنگاره های موجود در گیلان را  نشآت گرفته از باورهای اعتقادی و گرایش به دین اسلام خواند و گفت: در ضمیر ناخودآگاه هنرمندان این دیار رویدادهای تاریخ تشیع و گاه مظلومیت نهضت عاشورا متبلور می باشد.

علیزاده با ابراز خرسندی از برگزاری اولین همایش ملی نقاشی ها و دیوارنگاره های مذهبی ایران در لاهیجان تصریح نمود: این همایش می تواند نقش مهمی در انتقال مفاهیم فنی و محتوایی نقاشی ها و دیوارنگارهای استان گیلان ایفا نماید و نیز آنچه که موجبات خسران و نابودی این آثار را فراهم می آورد ، مورد واکاوی قرار داد.

این مسئول در پایان از همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان برای بهره مندی و استفاده بهینه از دستاوردهای پژوهشی صاحب نظران این همایش و تنویر افکار عمومی خبر داد و خاطرنشان نمود: مشارکت فرابخشی و تعامل با دوستداران میراث فرهنگی موجبات مانایی ، ماندگاری و جاودانگی هر یک از این مجموعه های فاخر و ارزشمند را فراهم می آورد.  

نقش دیوارنگاره های مذهبی در بازشناسی هویت تاریخی، مدیریت شهری و احیای آرایه های اماکن مذهبی، دیوارنگاره های اماکن متبرکه و گردشگری ، ویژگی های بصری از نگاه زیبایی شناختی در نقاشی های اماکن متبرکه ، بررسی و تحلیل ریخت شناسی نوشتار و نوشته نگاری های اماکن مذهبی، آسیب شناسی نقاشی های دیواری اماکن مذهبی ، روش های حفاظت و مرمت نقاشی های اماکن متبرکه و نیز مطالعات آیینی اماکن مذهبی محورهاي همايش مذکور بوده است.