FA | EN | RSS

یکشنبه, 02 ارديبهشت 1397

استان گیلان نقش بسزایی در حماسه عظیم دفاع مقدس داشته است

به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس مراسمی با حضور مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگردی و مسئول بسیج کارمندان استان گیلان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ،رضا علیزاده مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در این مراسم ضمن تهنیت فرا رسیدن هفته دفاع مقدس اظهار داشت : یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس همواره در اذهان باقی است و خاطرات جنگ و رشادت های ایثارگران همواره جاودانه خواهد ماند. .

وی با بیان اینکه جنگ در شرایطی بر کشور تحمیل شد که انقلاب اسلامی نوپا بود ،گفت : کشور در آن مقطع در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی قرار داشت و به دنبال ادامه راه خود بود و دشمنان در چنین شرایطی جنگ را بر ما تحمیل کردند و آنچه که موجب مقاومت هشت ساله در برابر دشمنان شد ؛ایثارگری ها ،خودباوری و همدلی بین مردم و نظام بود.

علیزاده تصریح کرد : دشمنان توسط گروهک های داخلی به دنبال ایجاد تفرقه در بین مردم بودند و همه ی این نقشه ها با هوشیاری بنیانگذار جمهوری اسلامی ، حضرت امام خمینی ( ره ) و حمایت مردم نقش بر آب شد. .

علیزاده با اشاره به تلاش دشمنان انقلاب در مقاطع مختلف بر به زانو در آوردن نظام ،عنوان کرد : موضوع هسته ای چالش دیگری برای کشور ما بود که با تدبیر برطرف گردید و نقشه های دشمنان نقش بر آب شد.

وی با اشاره به رشادت های ایثارگران گیلان در هشت سال دفاع مقدس افزود : استان گیلان نقش بسزایی در حماسه عظیم دفاع مقدس داشته است و تمامی این فعالیت ها در فضایی مملو از همدلی بدون توجه به خط کشی های سیاسی صورت گرفت .

وی ادامه داد : بحث سیاسی ،قومیتی و حوزه جغرافیایی در جنگ مطرح نبود حتی حضور در جنگ جنسیت نمی شناخت ،مردان در خط مقدم جبهه و زنان در پشت جبهه برای دفاع از کشور حضور داشتند .

علیزاده در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری کنگره هشت هزار شهید دفاع مقدس ، برای زنده نگه داشتن یاد شهدا اشاره کرد و گفت : برگزاری این کنگره یادمان عظیمی از هشت هزار شهید گیلان بود و در این مراسم عظیم ،تمامی نهادهای استان با تشریک مساعی برای پاسداشت شهیدان گلگون کفن استان همکاری کردند .

وی تصریح کرد : هشت سال دفاع مقدس با اعتقادات دینی مردم ما گره خورد و تمامی شعارهای جنگ نشات از مذهب ما و واقعه کربلا دارد.

علیزاده ساخت فیلم های سینمایی با مضمون هشت سال دفاع مقدس را باعث یادآوری خاطرات جنگ و آگاه کردن نسل جدید با شرایط آن روز خواند و گفت : واژه رشادت در تولیدات سینمایی ،ایثارگری های رزمندگان و شهدای ما را به تصویر می کشد و ادبیات جنگ نیز نقش مهمی در یادآوری این تاریخ درخشان کشورمان دارد.

مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان ،اعزام کاروان راهیان نور به مناطق جنگی را از اقدامات خوب این اداره خواند و افزود :اعزام کاروان راهیان نور به مناطق جنگی ،خاطرات جنگ را برای این عزیزان تداعی می کند و حضور در  خط مقدم ،یک اتفاق معنوی است.

وی خاطر نشان کرد : امیدواریم که بتوانیم رهروان خوبی برای راه امام راحل (ره) ،شهدای عزیز و هدفهای آنان باشیم.

در ادامه این مراسم سرهنگ حبیبی مسوول بسیج کارمندان استان گیلان نیز در این مراسم گفت :جنگ هشت ساله بر علیه ایران به جهت ضعیف ساختن نظام بود که با رشادت های شهدا و ایثارگران و ایستادگی مردم خدعه های دشمنان نقش بر آب شد .

وی افزود : در حال حاضر هم دشمنان اسلام به دنبال راه انداختن جنگ اعتقادی با استفاده از تکفیری ها هستند و باید به مکر دشمنان آگاه باشیم.

وی اظهار کرد : در هشت سال دفاع مقدس ، استان گیلان 8 هزار شهید گلگون کفن تقدیم انقلاب کرد که از تمامی قشرها بودند و همه این عزیزان با تفکر معنوی و جهادی به جبهه رفتند .

وی عنوان کرد :راه آن عزیزان توسط شهدای مدافعان حرم ادامه یافته است و همه ی این رشادت ها به جهت حفظ اسلام و نظام در جهت منویات مقام معظم رهبری است.

در پایان مراسم ، از دست اندرکاران اعزام کاروان راهیان نور تقدیر شد.