FA | EN | RSS

یکشنبه, 02 ارديبهشت 1397

بهره گیری از صنایع دستی بیانگر حراست از هویت فرهنگیست

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلانبا بیان اینکه در سالهای اخیر صنایع دستی علاوه بر جلوه گری هنری به ابزاری کاربردی بدل شده، استفاده از صنایع دستی در زندگی روزمره را بیانگر حراست از هویت یک قوم خواند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان، سلمان شاه محمدی در حاشیه برگزاری دومین روز از نمایشگاه سراسری صنایع دستی به میزبانی گیلان با بیان اینکه شواهد و کشفیات تاریخی سرزمین گیل و دیلم نشان از هویت و اصالت فرهنگی این دیار دارد، اظهار داشت: آمیختگی فرهنگ اصیل و هنرهای سنتی با سبک زندگی گیلانیان خود برگ زرینی در کارنامه فرهنگی این استان است.

وی با بیان اینکه در سالهای اخیر صنایع دستی علاوه بر جلوه گری هنری به ابزاری کاربردی بدل شده، استفاده از صنایع دستی در زندگی روزمره را بیانگر حراست از هویت یک قوم خواند.

این مسئول بر لزوم کاربردی نمودن صنایع دستی تاکید نمود و گفت: این اقلام در کنار اینکه زمینه آرامش روح و روان مصرف کننده را فراهم می آورد، می تواند نیازهای روزمره آنان را به شیوه ای هنرمندانه مرتفع نماید.

شاه محمدی از نمایشگاه سراسری صنایع دستی به میزبانی گیلان بعنوان اقدامی مثبت در جهت تقویت ارکان فرهنگی و حمایت از هنرمندان صنایع دستی کشور یاد کرد و افزود: حضور هنرمندان صنایع دستی سراسر کشور در این نمایشگاه موجبات هم افزایی فرهنگی، تبادلات تکنیکی و نیز تعاملات هنری را فراهم می سازد.

وی با اشاره به اینکه کالاهای ارائه شده در نمایشگاه مذکور در دو بخش تزئینی و کاربردی عرضه می شود، تصریح نمود: تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر تحقق اقتصاد مقاومتی بر پایه اقدام و عمل در ابعاد این نمایشگاه به چشم می خورد.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان 19شهریور را زمان پایان این نمایشگاه چهارروزه خواند و از علاقمندان به فرهنگ و هنر ایران زمین خواست تا از غرفه های اولین نمایشگاه سراسری صنایع دستی به میزبانی گیلان بازدید نمایند.