FA | EN | RSS

یکشنبه, 03 تیر 1397

تاکید فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی بر بهره گیری از تجهیزات هوشمند برای حراست از میراث ملی

فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی از میراث فرهنگی بعنوان سرمایه ملی یاد کرد و افزود: برای افزایش توان پیش بینی مخاطرات حفاظتی، کاهش خطای انسانی، ایجاد و بهره گیری از تجهیزات هوشمند و سیستم های امنیتی مکمل و فناوری های نوین بسیار ضروری و موثر است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان؛ نشست فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی کشور با کارکنان حوزه یگان حفاظت میراث فرهنگی گیلان برگزار شد.

در این نشست سردار رحمت الهی ضمن تاکید بر اهمیت مقوله میراث فرهنگی و وجود حساسیت‌های ملی در بحث حفاظت بهینه از مواریث ارزشمند تاریخی، با توجه به ماهیت چند وجهی ماموریت‌های یگان در تامین حفاظت اموال منقول و غیرمنقول، بهره‌مندی از آموزش‌های حرفه‌ای و مهارتی متناسب با مشاغل نیروهای یگان حفاظت را از ضروریات امر برشمرد.

وی بر ضرورت بهره‌گیری از فناوری‌های نوین در حفاظت از آثار تاریخی اشاره و خاطرنشان کرد: بهره‌گیری هوشمندانه از فناوری‌های نوین و استفاده مؤثر از ظرفیت حفاظت الکترونیک از این آثار که امروزه در کشورهای توسعه یافته نیز مرسوم است می‌تواند به حفاظت بهتر از میراث فرهنگی کشورمان کمک کند.

این مسئول از میراث فرهنگی بعنوان سرمایه ملی یاد کرد و افزود: برای افزایش توان پیش بینی مخاطرات حفاظتی، کاهش خطای انسانی، ایجاد و بهره گیری از تجهیزات هوشمند و سیستم های امنیتی مکمل و فناوری های نوین بسیار ضروری و موثر است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی با تاکید بر این که بروز رسانی سامانه های حفاظتی در حوزه پیشگیری نیز بسیار موثر خواهد بود، افزود: برقراری نظارت هوشمند در سطح موزه ها و اماکن تاریخی از فاکتورهای کلیدی در کاهش وقوع جرایم و جلوگیری از آن به شمار می رود که یگان حفاظت در این زمینه با پیگیری های پیوسته، بهره گیری از خدمات بهینه و به روز سامانه هشدار الکترونیک « مها» را به زودی محقق خواهد کرد.

وی اضافه کرد: به این ترتیب محدودیت های کمبود نیروی انسانی برای پاسداری از میراث فرهنگی از میان برداشته شده و به طور کامل می توان از اماکن با کیفیت و ضریب امنیتی یکسان پاسداری کرد.