FA | EN | RSS

یکشنبه, 03 تیر 1397

صنایع دستی معرف هویت فرهنگی و قومی هرمنطقه است

معاون سیاسی و امنیتی استاندار گیلان اظهار کرد: با صنایع دستی هرمنطقه، هویت فرهنگی، قومی و قبیله ای آن معرفی می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان، محمد احمدی پور در مراسم افتتاح اولین نمایشگاه صنایع دستی و گردشگری کشور در منطقه آزاد انزلی اظهار کرد: علاوه برنگارش یک کتاب به عنوان راه ارتباطی با اقوام گذشته، صنایع دستی نیز نقش به سزایی در این راستا ایفا می کند.

وی صنایع دستی هرجامعه را هویت بخش آن و موجب ایجاد ارتباط بین تمدنها دانست و افزود: باتوجه به وجود اقوام مختلف در ایران، یکی از نمادهای آن هنری است که درقالب صنایع دستی بروز می کند.

وی پرداختن به مباحث فرهنگی و اقتصادی را به عنوان اصلی ترین دغدغه مدیران ارشد در سطح کشور برشمرد و تاکید کرد: به دلیل استفاده از نیروهای انسانی در صنایع دستی، علاوه برایجاد اشتغال و درآمد و تامین نیروی کار موجبات افزایش رشد مباحث فرهنگی نیز فراهم می شود.

به گفته معاون سیاسی و امنیتی استاندار گیلان درحال حاضر صنایع دستی علاوه بررقابت با صنایع دستی صنعتی باید توانایی رقابت با صنایع دستی وارداتی را نیز داشته و دستگاه های حاکمیتی نیز در راستای حمایت از این هنر ، با نیاز سنجی و برنامه ریزی پژوهش محور برای ارائه خدمات اقتصادی به آن این هنر تلاش کنند.

احمدی پور یادآور شد: صنعت فرش به عنوان یکی از صنایع فراموش شده درگیلان، درحال حاضر با حمایت و کمک نهادهایی مانند کمیته امداد و همچنین ارائه تسهیلات بانک ها، در بخش صادرات توفیقات خوبی کسب کرده است.

وی ایجاد روحیه نشاط و امید درجامعه را به عنوان یکی از مهمترین اهداف دولت تدبیر و امید عنوان و اظهار کرد: باتوجه به پایان رسیدن برداشت برنج توسط شالیکاران گیلان ، حمایت دولت تدبیر و امید در کنترل واردات برنج در راستای حمایت از تولیدات داخلی از خواسته های مردم گیلان است.