FA | EN | RSS

یکشنبه, 28 مرداد 1397

جشنواره محلی اربا دوشاب در رضوانشهر برگزار شد

جشنواره محلی اربا دوشاب با حضور مردم و مسوولان در روستای مازو پشت بخش پره برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان ، جشنواره محلی اربا دوشاب به همت نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رضوانشهر با حضور مردم و مسوولان در روستای مازو پشت بخش پره سر این شهرستان برگزار شد.

فرماندار رضوانشهر عصر جمعه در این مراسم هدف از برگزاری جشنواره های بومی و محلی را مروری بر آداب و سنن گذشته دانست که نسل های جدید باید با فرهنگ غنی این منطقه بیشتر آشنا شوند.

حمیدرضا امام پناهی’ با قدردانی از حضور فعال مردم و مسوولان از تمامی نقاط استان گیلان در این جشنواره بیان کرد: همانگونه که نگاه و سیاست دولت تدبیر و امید ایجاد فضای نشاط و شاد در جامعه است، بر گزاری این گونه جشنواره ها در راستای همین سیاست و مورد خواست مردم است.

وی با بیان این که یکی از مؤلفه های لازم برای مقابله با تهاجم فرهنگی توجه به فرهنگ و ادبیات بومی و محلی است،گفت: هم اکنون حفظ و ارج نهادن به فرهنگ بومی و محلی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

امام پناهی افزود: حضور میان مردم با هدف پرداختن به آداب و سنن گذشته آنان در واقع نوعی ارزش محسوب می شود که باید باشناخت کافی در این عرصه گام برداریم.

وی گفت: برگزاری جشنواره های فرهنگی بومی محلی و تاثیرگذار باید به طور مستمر در دستور کار ستاد برگزاری جشنواره های شهرستان قرار داشته باشد.

محمود شکری نماینده مردم شهرستان های رضوانشهر، تالش و ماسال نیز در این مراسم با قدردانی از عوامل برگزاری این برنامه خوب خواستار استمرار بر پایی آن در سایر مناطق شهرستان و استان شد.

منصورهادی پورمسئول نمایندگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شهرستان رضوانشهر در حاشیه برگزاری جشنواره اربادوشاب اظهار کرد: در روزگاران کهن با فرا رسیدن زمستان و وفور میوه اربا در این فصل مراسم دوشاب پزی در برخی از روستاهای گیلان برگزار می شد.

وی با بیان اینکه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان برای زنده نگهداشتن این آیین اقدام به برگزاری جشنواره اربا دوشاب کرد گفت: برگزاری این آیین علاوه بر زنده كردن فرهنگ بومی- محلی، باعث اشاعه آن به نسل جوان و نیز درآمدزایی اقتصادی روستاییان خواهد شد.

هادی پوربرگزاری جشنواره اربا دوشاب را فعالیتی اثرگذار در جهت معرفی نقاط مختلف شهرستان رضوانشهر به ویژه روستای مازوپشت که مکان اجرای جشنواره است، دانست.

وی این اقدام را شیوه ای برای توجه بیشتر به انواع گردشگری به ویژه گردشگری فرهنگی، روستایی و سلامت عنوان کرد و افزود: استمرار فعالیت های آیینی و سنتی گامی درجهت احیای میراث فرهنگی هر سرزمینی است.

اربا یا همان امبرا نام محلی میوه خرمالو می باشد که بصورت انبوه در جنگل های مناطق غرب گیلان می روید و اوایل پائیز فصل چیدن آن است و در اقتصاد مردم این مناطق در گذشته نقش بسزایی داشته است.