FA | EN | RSS

یکشنبه, 28 مرداد 1397

بیش از 26 هزار نفر اتباع آذری در ایام نوروز از مرز آستارا وارد کشور شدند

فرماندار بندر آستارا گفت : از نیمه دوم اسفندماه سال گذشته تا پایان روز 14 فروردین سال جاری ، 26 هزار و 94 نفر اتباع آذری از مرز زمینی گمرک آستارا وارد کشور شدند.

به گزارش امور فرهنگی و ارتباطات اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان، سیروس شفقی افزود: همواره در روزهای پایانی سال و با نزدیک شدن به عید باستانی نوروز تعداد کثیری از اتباع جمهوری آذربایجان با گذر از مرز زمینی آستارا اقدام به خرید انبوه کالاهای مصرفی مورد نیاز شب عید خود از قبیل انواع میوه ، خشکبار ، آجیل و سایر کالاهای مصرفی روزمره می کنند.
وی با اشاره به اینکه از نیمه دوم اسفند ماه سال گذشته تا 14 فروردین سال جاری مرز زمینی بندر آستارا شاهد افزایش تردد مسافران داخلی و خارجی بود ، اضافه کرد: 26 هزار و 94 نفر اتباع آذری و نیز دو هزار و 181 نفر ایرانی در نوروز امسال با استفاده از گذرنامه بین المللی از مرز زمینی بندر آستارا به کشور جمهوری آذربایجان سفر کردند.
وی تردد مسافران داخلی و خارجی از طریق مرز زمینی بندر آستارا در طی ایام نوروز را با اتوبوس های ترانزیتی ویژه گردشگری ، خودروهای شخصی کاپوتاژ شده و همچنین با پای پیاده عنوان کرد و افزود : مقصد نهایی بیشتر مسافران ایرانی به شهر باکو پایتخت کشور جمهوری آذربایجان بوده است.
شفقی گفت : 143 نفر از اتباع کشورهایی نظیر روسیه ، پاکستان ، گرجستان ، کرواسی نیز در این مدت از مرز زمینی بندر آستارا وارد خاک جمهوری اسلامی ایران شدند.
روزانه حدود دو هزار و 500 نفر از اتباع آذری با گذر از دروازه مرزی آستارا وارد کشورمان شده و به تامین مایحتاج و اقلام مورد نیاز خود می پردازند.
جمهوری آذربایجان کشوری در منطقه جغرافیایی قفقاز و در ساحل غربی دریای خزر واقع شده و پایتخت، آن شهر باکو است.
جمهوری خودمختار نخجوان که از خاک اصلی جمهوری آذربایجان جدا مانده ، واحد فدرال این کشور محسوب می شود.
نوع حکومت جمهوری آذربایجان ، جمهوری پارلمانی چند حزبی با یک مجلس قانونگذاری بوده و از سال 2001 میلادی به عضویت شورای اروپا درآمده است.
بیشتر جمعیت هشت میلیون نفری جمهوری آذربایجان را مسلمانان شیعه تشکیل می دهند و آیین های نوروزی ، پر رنگ تر از سایر کشورهای حوزه فرهنگی نوروز ، در این کشور برگزار می شود.